Какво би означавало за инвеститорите отнемането на специалния статут на Хонконг със САЩ

Какво би означавало за инвеститорите отнемането на специалния статут на Хонконг със САЩ

Какво би означавало за инвеститорите отнемането на специалния статут на Хонконг със САЩ

Специалният търговски статут на Хонконг със САЩ е поставен под заплаха на фона на растящото напрежение между Пекин и Вашингтон, пише Си Ен Би Си.

Днес парламентът на Китай одобри спорния законопроект за националната сигурност в Хонконг, проправяйки пътя към прилагането на мярката в специалния административен район. Още преди законът да бъде приет, американският държавен секретар Майк Помпейо заяви, че Хонконг е изгубил автономния си статут от Китай.

„Никой разумен човек не може да каже днес, че Хонконг поддържа високо ниво на автономност от Китай“, заяви Помпейо.

Според американски закон, приет миналата година, Хонконг трябва да запази определено равнище на автономия, за да може да се възполва от привилегировани търговски отношения със САЩ. По тази причина митата, които администрацията на Доналд Тръмп наложи върху вноса от Китай, не важаха за вноса на стоки от Хонконг.

Какво би означавала за инвеститорите загубата на специалния статут на Хонконг със САЩ?

Ефектът върху двустранната търговия

През 2018 г.  търговията със стоки между САЩ и Хонконг възлиза на над 66 млрд, сочат данни на Службата на американския търговски представители (USTR). Износът на САЩ за Хонконг е бил на стойност 50,1 млрд. долара, а вносът – 16,8 млрд.

Хонконг е третият по-големи пазар за износ на вино от САЩ, четвъртият за говеждо месо и седмият за селскостопански продукти. Основните продукти, които САЩ внася от Хонконг, са машини и пластмасти.

„По-голям риск за Хонконг идва от това, че загубата на специалния статут на града може да накара САЩ да ограничи продажбите на чувствителни технологични продукти на местни фирми“, пише в бележка до инвеститори Марк Уилямс от Capital Economics.

„Чувствителни технологични продукти представляват само около 5% от американския внос в Хонконг, но ограничаването на достъпа на местните фирми да такива стоки ще премахне едно от основните бизнес предимства на Хонконг спрямо континентален Китай“, добавя той.

Много компании в САЩ и Хонконг може да пострадат

Повече от 1 300 американски компании оперират в Хонконг, като в града живеят 85 хил. американци, сочат данни на американския държавен департамент.

„Последните прочувания на Търговската камара на САЩ показват, че американските фирми планират да намалят инвестициите си в Хонконг.“, казват от Capital Economics. „Голяма част от успеха на Хонконг произтича от способността му да привлича преки чуждестранни инвестиции(FDI) и да се възползва от производителността, характерна за международно конкурентноспособните фирми“, добавят от CE.

В изявление от вторник от Камарата заявяват, че сравнителната автономия на Хонконг в рамките на модела „една държава, две системи“ е най-големият актив при формирането на прозрачната и икономика.

„Би било сериозна грешка да се застраши специалния статут на Хонконг, който е от основно значение за ролята му на атрактивна дестинация за инвестиции и международен финансов център“, написаха от Камарата.

В момента американците могат да пътуват без визи до града, но ако ситуацията се влоши това може да се промени.

Ефектът върху Хонконг като глобален търговски център

Макар че премахването на специалния статут на града със САЩ може да има значителни непредвидими последици, това няма да окаже директно въздействие върху международния статут на Хонконг, казват от Capital Economics.

Градът ще продължи да бъде третиран като на независима митническа територия от Световната търговска организация и като отдеделен субект Международния валутен фонд и Световната банка.

Разбира се, САЩ няма да бъдат спрени от правилата на СТО ако решат да наложат мита върху вноса от града.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ