Китайска медия нарече гейминга „опиум". Акциите на компаниите от сектора потънаха

Китайска медия нарече гейминга „опиум. Акциите на компаниите от сектора потънаха

Китайска медия нарече гейминга „опиум". Акциите на компаниите от сектора потънаха

Акциите на Tencent и NetEase поевтиняха във вторник, след като китайска държавна медия нарече онлайн геймина „опиум“ и го опреличи на наркотик, предаде Си Ен Би Си.

В статията също така се отправя призиви за въвеждане на допълнителни ограничения в индустрията, за да бъде предотвратено пристрастяването и другите и негативни ефекти върху децата. Статията обаче бе изтрита само няколко часа след нейното публикуване.

Тази сутрин цената на книжата на Tencent се понижи с около 10%, докато акциите на NetEase поевтиняха с около 14% в Хонконг.

Статията на държавното издание Economic Information Daily, което е свързано с в. „Синхуа“, посочва, че пристрастяването към онлайн гейминга е „широко разпространено“ сред деца и може да окаже негативно влияние върху тяхното развитие. Според публикацията през 2020 г. повече от половината деца в Китай са били късогледи, като онлайн игрите са се отразили на представянето им в училище.

Тези нагласи срещу геймина не са нещо ново в Китай. Отдавна правителството на страната изразява опасения относно ефекта на видео игрите върху децата.

През 2018 г. Пекин замрази процеса по одобряване на нови игри заради опасения, че геймингът засяга зрението на децата. Игрите в Китай се нуждаят от одобрение от регулаторите, преди да бъдат пуснати на пазара.

През 2019 г. Китай забрани на децата до 18 години да играят онлайн игри между 22 ч. и 8 ч. и ограничи общото време, което те могат да играят на ден.

„Статията акцентира върху пристрастяването към видео игри сред младите. Тя напомня за стари публикации, в които видео игрите бяха сравнени с дигитален хероин“, коментира Даниел Ахмад, старши анализатор в Niko Partners.

„Моментът на публикуването породи опасения сред инвеститорите, предвид скорошните действия на Пекин срещу технологичните компании и частните образователни фирми“, добави той.

По-рано NetEase и Tencent предприеха редица мерки за защита на младите играчи, включително регистрация с истинско име в онлайн игрите. Миналият месец Tencent дори въведе функция за лицево разпознаване на смартофоните, чрез която играчите могат да докажат, че са възрастни.

След публикацията от Tencent обявиха нови ограничения. Компанията ще намали времето, което децата под 18 години ще могат да отделят за игри, от 90 на 60 минути през обикновените дни и от 3 часа на 2 часа през празниците. Компанията също така ще забрани на децата под 12 години да харчат пари за виртуални предмети в игрите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ