Музикалната индустрия с ръст на приходите и през 2020-та въпреки пандемията

Музикалната индустрия с ръст на приходите и през 2020-та въпреки пандемията

Музикалната индустрия с ръст на приходите и през 2020-та въпреки пандемията

Въпреки глобалната пандемия и почти пълната липса на големи музикални фестивали през миналата година приходите в музикалната индустрия са нараснали през 2002 г. със 7,4% спрямо година по-рано. Това показват данните на Международната федерация на звукозаписната индустрия IFPI.

Според отчетите световният музикален пазар е нараснал до 21,6 млрд. долара. Това е шестата поредна година, в която индустрията отбелязва растеж. Основното перо на тези приходи все повече е онлайн стриймването, предаде Файненшъл таймс.

Основните играчи на пазара на музикалния стрийминг са приложенията Spotify, Apple Music и Deezer. Към края на 2020 г. общият  брой на абонатите, които плащат регулярно за стриймване на музика са 443 млн. души, което е с 18% повече в сравнение с 2019 г.  

По този начин звукозаписната индустрия отново започва да генерира приходи, близки до онези, изкарвани когато CD-то беше основната медия за разпространяване на музиката. След това с навлизането на интернет, форматите като MP3 и онлайн пиратството в края на 90-те индустрията започна да регистрира силен спад в приходите си. Едва преди няколко години платформи като Spotify,  които направиха стриймването на песни масово, започнаха да обръщат негативния тренд. През 2020 г. 62% от приходите в сектора са дошли от стриймване, което представлява над 13 млрд. долара.

Всеки ден 60 000 нови песни се качват на водещата платформа за музика Spotify.

През 2020 г. приходите от стрийминг са нараснали с 16% в Латинска Америка, 10% в Азия, 4% в Европа и 7% в Северна Америка.

Ръст има и в т. нар. „носталгични“ носители на музика – например продажбите на винилови плочи са се увеличили с цели 31% до най-високото им ниво от 1989 г. насам.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ