МВФ понижи прогнозата си за икономическия растеж на България

МВФ понижи прогнозата си за икономическия растеж на България

МВФ понижи прогнозата си за икономическия растеж на България

Международният валутен фонд понижи прогнозите си за икономическия растеж на България през тази година. В пролетния си доклад „Световни икономически перспективи“ МВФ прогнозира, че реалната икономика на България ще се повиши с 3,2% на годишна база през 2022 г. след ръст от 4,2% през 2021 г. В есенния доклад на организацията прогнозата бе за ръст от 4,4%. За 2023 г. МВФ прогнозира ръст на българския БВП от 4,5%.

МВФ понижи и прогнозата си за глобалния икономически растеж през 2022 г. и 2023 г., посочвайки като причини икономическия удар от войната в Украйна.

Базираната във Вашингтон организация сега прогнозира ръст на световната икономика от 3,6% през тази година и през следващата. Това представлява спад с 0,8 и 0,2 проценти пункта в сравнение с прогнозата, публикувана през януари., предаде Си Ен Би Си.

През миналия октомври МВФ пък прогнозира растеж от 4,9% през 2022 г. и от 3,6% през 2023 г.

"Глобалните икономически перспективи бяха сериозно отклонени, до голяма степен поради нахлуването на Русия в Украйна“, написа главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринчас в блог, публикуван във вторник заедно с пролетната прогноза.

„Ефектите от войната ще се разпространят надлъж и нашир, увеличавайки ценовия натиск и изостряйки значителни политически предизвикателства“, каза още Гуринчас.

В понеделник Световната банка също понижи прогнозата си за растежа на световната икономика от 4,1% на 3,2%.

МВФ прогнозира увеличение от 3,7% на брутния вътрешен продукт на САЩ през тази година и 2,3% през следващата, след като 2021 г. бе регистрирано повишение от 5,7%.

Забавяне се очаква и за икономиката на еврозоната – от 5,3% през 2021 г. на 2,8% през 2022 г. и 2,3% през 2023 г. При Германия и Франция прогнозите са съответно за ръст от 2,1% и 2,9% през 2022 г. и 2,7% и 1,4% през 2023 г.

МВФ очаква брутният вътрешен продукт на Обединеното кралство да нарасне с 3,75 през тази година и 1,2% през следващата

Икономическият растеж на Китай пък се очаква да се забави от 8,1% през 2021 г. до 4,4% през 2022г. За 2023 г. се прогнозира ръст от 5,1%.

За Япония прогнозата е за ръст от 2,4% през 2022 г. и 2,3% през 2023г., а за Индия – 8,2% през тази и 6,9% през следващата година.

От МВФ посочват, че санкциите на западните страни срещу Москва заради инвазията в Украйна ще имат „сериозен ефект върху руската икономика“, която според организацията ще се понижи с 8,5% през тази година и 2,3% през 2023 г.

Прогнозата на фонда за украинската икономика са още по мрачни.

„Очакванията са икономиката на Украйна да се свие с 35% през 2022 г.“, коментират от МВФ, като добавят, че по-прецизен анализ на икономическия удар върху Украйна за момента е „невъзможно да бъде направен“.

В по-широк план решението на Русия да нахлуе в Украйна засили сътресенията в доставките на световната икономика и допълнително увеличи инфлацията.

„Русия е основен доставчик на петрол, газ и метали, а заедно с Украйна и на пшеница и царевица. Намалените доставки на тези стоки доведоха до рязко покачване на цените им“, казаха от фонда във вторник.

Очаква се това да навреди на домакинствата с по-ниски доходи в световен мащаб и да доведе до по-висока инфлация за по-дълго от очакваното. МВФ изчислява, че тази година инфлацията ще достигне 7,7% в САЩ и 5,3% в еврозоната.  За 2022г. МВФ очаква инфлация от 5,7% в развитите икономика и от 8,7% на развиващите се пазари.

„Рискът е, че инфлационните очаквания се отдалечават от целите на централните банки, което води до по-агресивна политика затягане от тяхна страна“, казват от фонда.

Очаква се Федералният резерв на САЩ да повиши лихвените проценти още шест пъти през 2022 г., докато Европейската централна банка потвърди миналата седмица, че ще приключи програмата си за закупуване на активи през третото тримесечие.

Последните икономически прогнози на МВФ също изваждат на преден план оапсенията относно 5-те милиона украински бежанци, които са потърсили подкрепа в съседни страни, като Полша, Румъния и Молдова, и последвалия икономически натиск за тези нации.

[[{"fid":"392552","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":2178,"width":1200,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

 

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ