ООН предупреди за предстоящ скок на глобалните цени на вноса

ООН предупреди за предстоящ скок на глобалните цени на вноса

ООН предупреди за предстоящ скок на глобалните цени на вноса

Скокът на цените на контейнерния превоз представлява заплаха за възстановяването на световната икономика, като малките държави, зависещи от доставките по море, са най-тежко засегнати от повишението на цените на вноса. Това заяви Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD), цитирана от Ройтерс.

Нарастването на търсенето на потребителски стоки по време на пандемията създаде големи затруднения по веригите на доставки по цял свят, което от своя страна се отрази на предлагането на контейноровози. По тази причина корабоплавателния сектор и служителите на пристанищата смятат, че проблемите с веригата на доставки ще продължат и през 2022 г.

„Настоящото повишение на цените на контейнерния превоз ще има огромен ефект върху търговията и ще подкопае социалното и икономическото възстановяване, особено в развиващите се страни, докато операциите по морско корабоплаване се върнат към нормалното си състояние“, каза генералният секретар на UNCTAD Ребека Гринспан.

В своя доклад за морския транспорт през 2021 г. UNCTAD посочва, че ако настоящото повишение на цените на товарните превози се запази, до 2023 г. глобалните цени на вноса могат да нараснат с 11%, а потребителските цени да поскъпнат с 1,5%.

„Очаква се въздействието да бъде по-значително при по-малките икономики, които зависят силно от вносните стоки за голяма част от нуждите си за потребление“, добави тя.

UNCTAD призова заинтересованите страни от морската верига за доставки, включително контейнерни линии, пристанища, доставчици на вътрешен транспорт, митници и спедитори, „да работят заедно, за да споделят информация и да направят морския транспорт по-ефективен“.

„На фона на този натиск върху разходите и трайното смущение на пазара, става все по-важно да се следи пазарното поведение и гарантира прозрачност, когато става въпрос за определяне на такси и допълнителни такси“, се казва в призива на UNCTAD.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ