От автоматизация към автономия

От автоматизация към автономия

От автоматизация към автономия

Автономните системи и изкуственият интелект все повече ще навлизат в производствените халета, казва инж. Теодор Маринов от Siemens

Промишлени роботи се придвижват свободно из производственото хале и работят рамо до рамо със своите „колеги“ хора. Благодарение на сензори и изкуствен интелект те вече не са само механични общи работници, а реагират гъвкаво на околната среда.

Добре дошли в бъдещето на производството, което съвсем не е толкова далече. През следващите години анализаторите очакват сериозни промени в индустриалния сектор благодарение на навлизането на роботи и сложни цифрови системи в производството.

Автоматизацията ще продължи да бъде ключова за успеха на производствените предприятия, но при нея все повече ще се отива към следващото ниво – роботизацията и автономните системи, прогнозира инж. Теодор Маринов, ръководител на оперативно направление „Дигитални индустрии“ в Siemens България.

Според проучване на Frost & Sullivan няколко тенденции ще определят бъдещето на индустриалната автоматизация. Първата от тях е свързана с навлизането на изкуствения интелект (AI). „Още днес сме свидетели как сложни софтуерни системи управляват работните процеси с минимална човешка намеса, прилагайки технологии като разпознаване и сравняване на образи, разпознаване на звук, машинно обучение и давайки препоръки за корекции и подобрения. Такива примери съществуват и у нас, в частност в хранително-вкусовата промишленост и миннопреработвателната индустрия.“

Втората тенденция е свързана с т.нар. edge computing – обработването на информация близо до източника на данни, в „периферията“ на мрежата, където те се генерират от сензори, машини, контролери. Освен че пести време и усилия, този подход гарантира висока скорост на обработка и високо ниво на киберсигурност. Пример е заводът на Siemens в Амберг, Бавария, който използва комбинация от изкуствен интелект, edge computing и превантивна поддръжка, за да оптимизира процесите си и да елиминира излишните операции при производството на контролерите SIMATIC.

В бъдеще процесите и персоналът ще бъдат подпомогнати и от добавената реалност (AR). „Siemens вече предлага технологии с AR опции. Нашата платформа COMOS дава възможност на обслужващия техник да вижда например актуална схема на свързване на конкретната машина чрез VR очила и да получава указания в реално време от специалист“, споделя експертът на Siemens.

През следващите години все повече ще говорим за автономия вместо за автоматизация, казва още той. Автономните системи вече са част от индустриалната архитектура, специално в автомобилостроенето. Инженери от хъба на оперативно направление „Дигитални индустрии“ във Варна програмират например такива роботизирани системи за водещи производители като „Фолксваген“ и „Даймлер“, като се очаква тех­ният брой и значение да нарастват все повече.

Автоматизацията и роботизацията все повече ще навлизат в производствените халета. Те изискват от компании като Siemens да се подготвят за променящите се изисквания на клиентите. „В момента един от големите проблеми на производителите е, че те много често работят с роботизирани системи от различни източници. Това поражда сериозни трудности по отношение на тяхната интеграция. За да преодолее това предизвикателство, Siemens предлага възможност за програмиране на различни видове роботи чрез платформата TIA Портал, поддържаща широк набор от библиотеки за водещите производители. Вярваме, че това е бъдещето“, казва инж. Теодор Маринов.

Автор: Алек Вучков. Текстът е публикуван в новия брой на сп. "Мениджър"

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ