Преди фалита идват бонусите

Преди фалита идват бонусите

Преди фалита идват бонусите

Преди фалитите идват бонусите: 10 млн. в Ј.С. Реnnеу, $25 млн. в Сhеѕареаkе Еnеrgу, $1,5 млн. в Неrtz Glоbаl Ноldіngѕ. Това са сумите, обещани на мениджърите в тези компании седмици, а в някои случаи и само дни, преди те да обявят фалит, пише Блумбърг.

От 100-те по-големи компании в САЩ, които подадоха молба за защита от фалит по Член 11 от Закона за фалитите, 19 са обещали бонуси в размер на общо 131 млн. долара на своите мениджъри – преди и след подаването на документите.

От фирмите обясняват, че това е начин да запазят висшия мениджмънт, който да управлява преструктурирането на организацията, дори и това да означава възнаграждаване на хората, които са ръководители бизнеса, когато той е започнал да потъва.

Тази практика далеч не е нова, но настоящите условията, в които се случва се случва това, са безпрецедентни. Икономиката върви стремглаво надолу, а докато хиляди американци ще изгубят работните си места в Ј.С. Реnnеу, главният изпълнителен директор на компанията Джил Солтау ще получи бонус от 4,5 млн. долара. Ако трябва да бъдем честни, Солтау пое компанията през 2018 г., когато тя вече бе затънала в проблеми, но все пак тези числа изглеждат доста нелепо.

„Наистина намираме това за обидно, като се има предвид средното заплащане на работниците, намалените обезщетения и съкращенията заради закриването на магазини“, казва Джули Фарб, директор на центъра за стратегически изследвания в AFL-CIO, федерация от 55 профсъюза. „Всичко това е влошено от ситуацията с COVID”, добавя тя.

Според закона в САЩ, кредиторите на компаниите могат да оспорват бонусите, изплатени на мениджърите след фалит, но не и тези, платени преди това. За тази цел те трябва да подадат иск за измамен трансфер на средства, като това струва скъпо и отнема доста време.

На 19 май компанията за коли под наем Hertz, чийто бизнес бе опустошен от ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса, раздаде бонуси в размер на 1,5 млн. долара на трима от водещите си мениджъри като част от схема за запазване на топ служители за 16,2 млн. долара. Три дни по-късно компанията подаде искане за защита от фалит. През април фирмата обяви, че ще трябва да съкрати 10 хил. работни места в САЩ.

Гигантът в шистовата индустрия Сhеѕареаkе също не бърза с подаването на заявление за фалит. Компанията изчака изплащането на бонусите на висшия мениджмънт, включително и тези на главния изпълнителен директор Дог Лоулър преди да го направи. През май от фирмата съобщиха, че планират да платят бонуси от 25 млн. долара на 21 мениджъра. Chesapeake Energy влезе в процедура по несъстоятелност в края на юни.

Производителят на малки двигатели Briggs & Stratton Corp. и Ascena Retail Group Inc, която притежава веригите за дамски облекла Ann Taylor и Lane Bryant също не подадоха молби за защита при банкрут преди да раздадат бонуси на своите мениджъри. Миналият месец Briggs & Stratton пропуснаха лихвено плащане, но обещаха солидни бонуси на своя главен изпълнителен директор. От Ascena преговаряща условията по своя фалит по същото време, когато изплатиха 2,7 млн. долара на своите мениджъри.

„Членовете на борда на директорите искат хората, които познават бизнеса, активите на компанията и нюансите в операциите й, да останат на работа и да използват тези си познания, за да създадат стойност в бъдеще“, казва Иън Кийс, директор в консултантската фирма за компенсации на мениджъри Pearl Meyer.

Поддръжниците на тази практика казват, че директорите трябва да оценят стойността, която тези мениджъри могат да донесат на компанията по време на процеса на преструктуриране на фирмата, вместо да мислят за решенията им от миналото.

Критиците обаче смятат, че даването на бонуси преди обявяване на фалит далеч не е единственият проблем в случая. Те посочват огромният брой американци, останали без работа, застоя на заплатите и здравните рискове за хората, които работят на първа линия. И казват, че бонусите изглеждат доста обидно на фона на икономическия срив, както и че са крайно несправедливи за служителите, станали жертва на лоши управленски решения.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ