САЩ санкционира 28 китайски организации заради ситуацията с уйгурите

САЩ санкционира 28 китайски организации заради ситуацията с уйгурите

САЩ санкционира 28 китайски организации заради ситуацията с уйгурите

Министерството на търговията на САЩ включва 28 китайски организации в санкционния си списък заради ситуацията с уйгурите, предадоха Ройтерс и ТАСС.

Това са 28 организации, определени от правителството на САЩ като занимаващи се с дейност, противоречаща на външнополитическите интереси на САЩ. Тези организации са въвлечени в нарушенията на човешките права, които Китай извършва срещу уйгурите и други представители на мюсюлманското малцинство, се посочва в документ на ведомството, публикуван в базата на федералния регистър.

В черния списък на САЩ попадат група китайски технологични компании, които разработват технологии за лицево разпознаване и други форми на изкуствен интелект. Според Вашингтон технологиите се използват за подтискане на китайското мюсюлманско малцинство, допълва Асошиейтед прес.

Включването в черния списък на практика означава, че на американски фирми се забранява да продават технологии на китайските компании без разрешение от правителството.

Сред засегнатите са Хайквижън (Hikvision), световен лидер в технологиите за видео наблюдение, както и известни китайски компании за изкуствен интелект като Сенс тайм (Sense Time) и Мегвий (Megvii). Списъкът включва и няколко агенции на регионални китайски власти, информира БТА.

Очаква се официален документ да бъде оповестен по-късно тази седмица.

Междувременно САЩ и Япония подписаха ограничено търговско споразумение, предаде Асошиейтед прес.

Сделката трябва да върне на американските фермери преимуществата, загубени, когато в началото на мандата си президентът Доналд Тръмп изтегли страната от Транстихоокеанското партньорство (ТТП). Оттогава те са в неблагоприятно положение в Япония спрямо останалите 11 страни участнички в пакта, включително големите производители на селскостопански стоки Канада и Нова Зеландия, които продължиха без САЩ и се ползват с преференциален режим на японския пазар.

"Това е победа за американските фермери", обяви Тръмп при подписването на сделката.

Търговското споразумение обаче не разрешава противоречията между двете страни в търговията с автомобили. Според Тръмп Вашингтон и Токио трябва да продължат да работят за по-широкообхватно споразумение.

Пактът включва и ангажимент за отваряне на пазара за дигиталната търговия между двете страни, на стойност 40 млрд. долара.

Американският бизнес настоява за по-широка сделка, която да даде на американските компании достъп до сектори като застраховане и фармацевтика в Япония.

Тръмп отдавна се оплаква от търговския дефицит на САЩ с Япония, който миналата година достигна 58 млрд. долара. Япония е третата по големина световна икономика след САЩ и Китай.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ