Шефът на Фед очаква между 20% и 30% спад на американската икономика през второ тримесечие

Шефът на Фед очаква между 20% и 30% спад на американската икономика през второ тримесечие

Шефът на Фед очаква между 20% и 30% спад на американската икономика през второ тримесечие

Американската икономика може да се свие с повече от 30% през второто тримесечие, но в дългосрочен план тя ще избегне крах като този по време на Голямата депресия. Това заяви председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Паулъл в интервю за Си Би Ес, цитирано от Си Ен Би Си.

Пауъл също така подчерта, че безработицата няма да достигне нивата от 30-те години на миналия век, когато бе отчетен пик от близо 25%.

Той обаче подчерта, че естеството на настоящите икономически затруднения в комбинация с динамиката и силата на финансовата система на САЩ, би трябвало да подготвят почвата за значително възстановяване.

„Мисля, че има различни възможни варианти, но тези резултати звучат като очаквания пик“, отговори Пауъл на въпрос дали безработицата ще бъде между 20% и 25%.

„Въобще не смятам, че това е вероятен резултат. Има някои фундаментални различия“, каза той на въпрос, дали САЩ върви към „втора депресия“

В част от интервюто, която не е била излъчена, председателят на Фед добавя, че свиването на икономиката „може лесно да достигне 20% или 30%“ и че растежът може да се върне през третото тримесечие.

„Мисля, че има голяма вероятност за положителен растеж през третото тримесечие. Смятам за разумни очакванията за растеж през втората половина на годината“, казва Пауъл.

„Бих обаче казал, че няма бързо да се върнем до нивото от преди пандемията. Това няма да се случи до края на годината. Малко вероятно е“, добавя той.

Според него различията са под формата на активен Фед и Конгрес, който вече прие спасителен пакет от близо 3 трл. долара и обмисля още мерки. Освен това, причината за икономическия спад не е някакъв балон при активите или друга фундаментална причина, а самоналожено икономическо замразяване заради ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса.

Тези усилия доведоха до загубата на 36,5 млн. работни места през последните два месеца и ръст на безработицата до 14,7%.

„Днес има правителства и централни банки по света, които отговарят на ситуацията с голяма сила и бързина.“, коментира Пауъл.

„Всичко това сочи, че ще имаме рязък спад. Той обаче ще бъде много по-кратък от този, които е бил регистриран през 30-те години на миналия век“, добавя шефът на Фед.

От клона на Федералния резерв в Атланта заявиха в петък, че настоящите икономически данни сочат за спад от 42% през второто тримесечие, което би било най-лошият икономически срив на тримесечна база в историята на САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ