Сиви облаци над руската икономика

Сиви облаци над руската икономика

Сиви облаци над руската икономика

Световната банка (СБ) влоши прогнозата си за растежа на руската икономика, пише в заглавие "Ведомости". През 2019 г. икономиката на Русия ще нарасне с 1,5 на сто. По-раншни очаквания на експертите на Световната банка прогнозираха растеж на руския БВП с 1,8 процента тази година.

Същевременно СБ изчислява, че през 2018 г. икономиката на Русия е нараснала с 1,6 на сто, а не с 1,5 процента, както се е предполагало през юни. Сега икономистите на банката прогнозират за 2020 и 2021 г. растеж на руския БВП с 1,8 процента.

В януарския си доклад, озаглавен "Помръкващи небеса", СБ заявява, че растежът на глобалната икономика ще спадне на 2,9 на сто през 2019 г. в сравнение с 3 процента през 2018 г. Бързо развиващите се пазарни икономики ще постигнат растеж от 4,2 на сто тази година, а развитите икономики - 2 процента.

СБ предупреждава, че развиващите се страни, към които спада и Русия, ще бъдат подложени на натиск заради отслабнало външно търсене, поскъпване на заемите и запазване на политическата неяснота. Затова през 2019 г. икономиката на страните от тази група ще нарасне с 4,2 на сто, сиреч с 0,5 процентни пункта по-малко от предходната прогноза. СБ предсказва влошаване на икономическите темпове и за страните-износителки на суровини, отбелязва бизнес всекидневникът.

"Колкото повече се засилват икономическите и финансовите трудности в развиващите се страни, текущите постижения в свиването на мащабите на бедността в света може да се окажат под въпрос. За да запазят тласъка в развитието, страните трябва да инвестират в хора, да съдействат за инклузивен растеж и да изграждат стабилни общества", цитира СБ изявление на своя главен изпълнителен директор Кристалина Георгиева. Тя ще поеме временно ръководния пост в банката от 1 февруари, след оттеглянето на президента Джим Йон Ким.

Смяната на ръководството на СБ може да промени системата за международна финансова помощ, пише деловото издание "Комерсант"

Напускането на президента Джим Йон Ким може да изостри дискусията за дейността на най-големия разпределител на финансова помощ в света. Тази година членовете на СБ подкрепиха мащабно увеличаване на капитала на организациите от групата, но Вашингтон неведнъж се обяви против увеличаването на финансовата помощ за други страни.

Освен това изборът на нов президент може да бъде затруднен с оглед традицията, тръгнала от 40-те години на 20-и век, да бъде одобряван кандидат американец - другите страни акционери може да я оспорят, разсъждава вестникът.

Въпреки доста активните контакти на Джим Йон Ким с руските власти в началото на работата му в СБ, от 2014 г. банката временно спря да отпуска нови кредити на Руската федерация, и то - за разлика от ЕБВР примерно - без съответното решение на акционерите. Дали ще се промени политиката на СБ спрямо Русия с идването на нов ръководител, няма как да се предскаже. Твърде вероятно е обаче американските акционери да настояват за известни корекции в курса на СБ, която през последните години ставаше все по-нетърговска и все по-социална организация, добавя "Ведомости".

"Известия" констатира "видими промени" на руския финансов пазар през 2018 г. - "дигитализацията и гъвкавостта предизвикаха появата и на нови услуги, и на нови ограничения", пояснява изданието.

Основни тенденции са експлозивният растеж на потребителското кредитиране, главно в ипотечната сфера, и появата на отдалечената идентификация, се казва в обзорния материал.

"Известия" прогнозира за 2019 г. свиване на дълговото бреме в Русия, задължително реструктуриране на ипотеките в трудни ситуации и въвеждане на система за бързи плащания, чрез която гражданите "да превеждат един на друг пари по телефона".

Експерти смятат, че хората не бива да се плашат от възможни ограничения - всички тези мерки ще направят живота на потребителите на финансови услуги по-лесен и по-безопасен, предаде БТА. Банките в Русия също ще станат по-стабилни заради строгия контрол на рисковете, уверява изданието.

Пазарът за финансови услуги в Русия като цяло се развива много бързо. В течение на шест години регулаторът прочистваше банковата система от недобросъвестни играчи и днес гради нов пазар, като се опира вече на качествени, проверени организации. Конкуренция се води между големите федерални банки, които в борбата за клиенти могат да си позволят намалени цени на услугите, без да поемат излишни рискове, обобщава "Известия".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ