Собственикът на „Енерго-Про” възмутен от сделката за ЧЕЗ, ще пробва да я разтрогне

Собственикът на „Енерго-Про” възмутен от сделката за ЧЕЗ, ще пробва да я разтрогне

Собственикът на „Енерго-Про” възмутен от сделката за ЧЕЗ, ще пробва да я разтрогне

Сделката за активите на ЧЕЗ у нас, която беше обявена преди два дни, е непрозрачна. Това заяви собственик на „Енерго-Про” Яромир Тесар. Един от най-богатите чехи посочи пред Lidovky, че сега се опитва да спре сделката.

Неговото дружество беше сред кандидатите за придобиване на българските активи на ЧЕЗ, оценени на стойност над 620 милиона лева. Вместо това за купувач бе избрана малко известната българска компания „Инерком България” ЕАД, с едноличен собственик 42-годишната Гинка Върбакова. Дружеството управлява четири соларни парка с обща мощност по-малко от 20 мегавата в Югоизточна България.

„Повече от 20 години работя в Източна Европа, но никога не съм виждал нещо такова. При липса на прозрачен процес на подбор може да бъде предоставена незаконна държавна помощ, както правилата за осигуряване на обществена подкрепа се прилагат и тълкуват от Европейската комисия”, подозира Тесар.

Милиардерът изпрати до надзорните органи в Чехия остро писмо, в което атакува прозрачността на избора на купувач от ЧЕЗ. Писмото е подкрепено с анализ на един от водещите одитори в глобален мащаб – BDO Advisory.

Инерком излезе с официално съобщение за сделката с ЧЕЗ

Проучването на развитието на сделката показва, според одитора, че ЧЕЗ не е предоставила достъп до една и съща информация на всички кандидати. Това, смята Тесар, е причината от „Енерго-Про” да дадат по-ниска цена от одобрената оферта.

„Заключенията на доклада показват, че процесът на продажба на активите е ясно повлиян от недостатъчната информация, предоставена на кандидатите, което е затруднило тяхната позиция и е намалило вероятността от получаване на възможно най-добрата оферта”, гласи документът.

От BDO Advisory определят цялата процедура на продажбата като „объркана”.

„Процесът няма ясна стратегия, която да започне от началото до края. Неговата организация не съответства на размера на сделката и значението на активите. Начинът, по който е стартиран, и ходът на отделните етапи не отговарят на обичайните пазарни стандарти. Като цяло, процесът е неконкурентен за кандидат купувачите“, посочват от BDO Advisory.

Източник: vesti.bg

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ