В сянката на COVID-19 се крие друга криза

В сянката на COVID-19 се крие друга криза

В сянката на COVID-19 се крие друга криза

В сянката на COVID-19 се крие друга криза. Криза, която се движи по-бавно, но е не по-малко критична – кризата с климата. Това заяви заместник-управителят на МВФ Тао Джан по време на започналия днес Делфийски икономически форум в Гърция, известен и като Балканският Давос.

„От години знаем, че са необходими спешни и решителни действия в тази сфера, но може би днес е по-ясно от всякога, че не трябва да  си правим шега с майката природа“, коментира Тао Джан.

По думите му двете кризи са директно свързани, тъй като някои от решенията за икономическите политики, взети днес, ще повлияят на климата утре.

„Преди 5 години по време на срещата за климата в Париж водещите страни поеха ангажимента да предприемат действия, с които да противодействат на растежа на глобалната средна температура. Всички знаем, че са нужни много по-амбициозни цели на световно ниво, ако искаме да постигнем успех. С радост мога да кажа, че Европа е в предните редици на борбата с климатичните изменения. ЕС си постави нови и по-амбициозни цели, включително постигане на въглеродна неутралност до 2050 г. Съюзът представи нови политически инициативи и инвестиции в рамките на Европейската Зелена сделка. Освен това, новият фонд за икономическо възстановяване в комбинация с ревизирания бюджет на ЕС, които лидерите на страните членки предстои да дискутират, целят „зелено възстановяване“ след пандемията.“, каза Джан.

Според зам-управителят на МВФ европейските климатични политики също са изправени пред предизвикателства.

„В момента квотата за един тон въглеродни емисии струва около 25 евро. За да се постигне въглеродна неутралност до 2050 г. трябват много по-амбициозни цели за намаляване на вредните емисии, което на практика означава по-високи цени върху тях. На второ място, ефектът от по-амбициозните климатични политики върху хората с по-ниски доходи трябва да бъде внимателно анализиран, за да се гарантира справедлив и приобщаващ преход към зелена икономика. Трето, преминаването от изкопаеми горива към чиста енергия изисква огромни инвестиции във възобновяема енергия, умни мрежи и електрически превозни средства. Регионът ще трябва да мобилизира по-добре частните финанси.“, заяви още Джан, като добави, че този преход създава и нови възможности и нови работни места.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ