109 български общини се включват в „Часът на Земята”

109 български общини се включват в „Часът на Земята”

109 български общини се включват в „Часът на Земята”

Знаковото световно събитие на международната природозащитна организация WWF, Часът на Земята, за пореден път ще обедини милиони хора по света в послания и действия за опазване на планетата. Пред застрашителна заплаха от загуба на биоразнообразие и климатични промени, природозащитната инициатива обединява отделни хора, бизнеси и правителства в търсене на решения и конкретни действия за изграждане на здравословно и устойчиво бъдеще за всички.

Започвайки като символично събитие за гасене на осветлението в Сидни през 2007 г., Часът на Земята вече се отбелязва в повече от 180 държави като световен споделен момент на солидарност за планетата. Онлайн хаштагът #EarthHour и сродни изрази генерираха  миналата година над 3,5 млрд. импресии в нощната обиколка на Часа на Земята по света. Инициативата е ключова за промяна на нагласите и повишаване на популярността на климата и екологичните действия по целия свят. Тъй като световното биоразнообразие намалява с безпрецедентен темп, Часът на Земята ще фокусира усилията си върху още по-масова подкрепа за опазване на биологичното разнообразие и природата.

През последното десетилетие Часът на Земята вдъхнови милиони да подкрепят и да участват в проекти за опазване на климата и на природата, ръководени от WWF и много организации. Движението спомогна за създаването на 3,4 млн. хектара защитена морска зона в Аржентина, 2,7 хил. хектара гора, наречена "Часа на Земята" в Уганда и помогна за приемането на ново законодателство за опазване на моретата и горите в Русия.

През 2018 г. екипите на WWF по света ще използват движението, за да подчертаят най-важните екологични проблеми в своята страна или регион. В Колумбия хората ще призоват държавата да се ангажира с нулево обезлесяване до 2020 г. Очаква се Френската Полинезия да предприеме действия да защити 5 млн. кв. км от моретата си, за да запази океанските екосистеми. В Гватемала гражданите ще дадат своя глас за опазването на сладководните води. В Непал WWF ще мобилизира обществена подкрепа за бъдещето на чиста, възобновяема енергия за всички.

По инициатива на екоорганизацията WWF между 20:30 ч. и 21.30 ч. светлините в над 7000 града по света ще бъдат изгасени.

В България инициативата ще бъде подкрепена от 109 общини: Алфатар, Ардино, Брацигово, Благоевград, Бяла (Русе), Балчик, Белоградчик, Белово, Белене, Бяла Слатина, Божурище, Белослав, Батак, Бобошево, Видин, Варна, Ветово, Велико Търново, Враца, Велики Преслав, Вършец, Велинград, Генерал Тошево, Гоце Делчев, Габово, Гърмен, Гулянци, Драгоман, Дупница, Долни Дъбник, Девня, Дряново, Дългопол, Добрич, Две Могили, Добричка, Димитровград, Етрополе, Елена, Златица, Иваново, Ивайловград, Искър, Кирково, Каварна, Казанлък, Копривщица, Костенец, Козлодуй, Кнежа, Креснa, Лом, Ловеч, Летница, Луковит, Левски, Мизия, Мездра, Нова Загора, Несебър, Поморие, Плевен, Павликени, Пирдоп, Панагюрище, Попово, Петрич, Пловдив, Приморско, Правец, Павел Баня, Пазарджик, Пещера, Провадия, Перник, Русе, Разград, Радомир, Разлог, Сандански, Свищов, Силистра, Созопол, Сливница, Сапарева баня, Сливен, Самоков, Стара Загора, Сливо Поле, Столична Община, Севлиево, Сърница, Своге, Средец, Тетевен, Тополовград, Трявна, Тутракан, Търговище, Троян, Тервел, Тунджа, Хасково, Харманли, Ценово, Чирпан, Червен Бряг, Шабла, Ямбол.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ