1 милион души засегнати от икономическата криза у нас прогнозира институтът Gate

1 милион души засегнати от икономическата криза у нас прогнозира институтът Gate

1 милион души засегнати от икономическата криза у нас прогнозира институтът Gate

Броят на засегнатите от настъпващата икономическа криза в страната се предвижда да бъде 1 млн. души, или около 34% от общо заетите (към края на 2019 г.), показват данни на института Gate. Екип на института създаде Gate Covid-19 ActivityTracker, която е първата по рода си платформа за изследване и анализ на данни, в полза на правителство и браншови организации.

От първите анализи става ясно, че при настоящата динамика, картината за 2020 г. е следната:

удвояване на безработицата

спад на брутния вътрешен продукт над 7%

отрицателен фискален ефект – над 2 млрд. лв.

Отправната точка на изчисление на показателите е март 2020 г. В тях е отчетена нерегистрирана заетост по отрасли и дейността на хората, които работят за себе си. Всекидневният индикатор е заетостта, съответно безработицата. Той дава снимка на състоянието на икономиката почти в реално време. Наблюдението ѝ позволява да се оценят фискалните и макроикономическите ефекти.

[[{"fid":"353693","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":1033,"width":1378,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Снимка: GATE

При съставянето на сценариите за възстановяване са взети средните показатели за петгодишен период. Поведението на стопанството с и без COVID-19 прави възможно разработването на решения и стратегии както на фирмено, така и на общо икономическо равнище.

Възможно е спадът на заетостта да не бъде преодолян поне до началото на 2021 г.

[[{"fid":"353696","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":1019,"width":2088,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]
Снимка: GATE

Прогнозни данни към декември 2020 г. сочат - брой заети: 899 931 души, брой безработни: 157 842, непроизведена брутна добавена стойност - 7,739 млрд. лева и общ годишен фискален ефект: 2,028 млрд. лева.

Анализират се данни на 16-те най-засегнати сектора в момента. Това включва култура, спорт и развлечения; операции с недвижими имоти; професионални дейности, консултации и научни изследвания; ИТ; хотелиерство и ресторантьорство; въздушен и сухоземен транспорт; търговия с нехранителни стоки; автомобили и ремонти; производство на машини и оборудване; производство на химически продукти; текстил; складиране и товари; строителство; производство на мебели; селско, горско и рибно стопанство; добивна и преработваща промишленост; производство на електрическа и топлинна енергия; доставяне на вода; информационни и творчески продукти и далекосъобщения; финансови и застрахователни дейности; административни и спомагателни дейности; държавно управление; образование; хуманно здравеопазване и социална работа.

[[{"fid":"353695","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":1033,"width":2089,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]
Снимка: GATE

Платформата GATE COVID-19 Activity Tracker (CAT) обработва и представя емпиричната информация за стопанската дейност на отделни индустрии и икономиката като цяло, на основата на ограниченията, наложени върху човешкия фактор.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ