Настъпи астрономическата зима

Настъпи астрономическата зима

Настъпи астрономическата зима

Днес в 12.02 ч. на обяд настъпи астрономическата зима. 21 декември е денят на зимното слънцестоене. Тази година денят е белязан и от съвпада на Юпитер и Сатурн, т. нар. Велик съвпад, който не се е случвал от 800 години.

Със зимното слънцестоене идва и най-дългата нощ в Северното полукълбо, а днешният ден е най-късият в годината. Слънцестоенето е астрономическо понятие, обозначаващо определено положение на Слънцето по неговия видим път върху небесната сфера. От 21 декември денят започва постепенно да нараства, докато се изравни с нощта с идването на пролетното равноденствие.

Съвпадът на двете най-големи планети от Слънчевата система - Юпитер и Сатурн, известно като "Great conjunction", се смята, че е в основата на християнския мит за Витлеемската звезда, сочена като знамение за раждането на Исус Христос. Небесното явление ще може да се наблюдава от цял свят, но Европа, включително и България, попада в най-добрата зона за наблюдение, като за нас това приближаване ще бъде най-голямо. Светлината на двете планети може да се забележи половин час след залеза на слънцето, а краят на "съединението" на Юпитер и Сатурн за българския наблюдател ще настъпи в 19.17 часа за София. 

Сближаване на Юпитер и Сатурн се случва приблизително на всеки 20 години, но този път то ще е едно от най-големите, съобщават от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория на БАН, цитирани от БТА. Последните почти толкова "близки съединения" на двете планети са били през 1623 г. и 1226 г., а следващото ще бъде след 400 години. Астролозите пък обръщат внимание, че така наречената "Велика връзка" се случва в момента, в който навлизаме в ерата на Водолея, смятана за трансформираща към ново духовно израстване и осъзнаване. 

Астрономите отбелязват, че компютърни симулации на собствените движения на планетите от слънчевата система показват, че такова изключително видимо приближаване на Юпитер и Сатурн се свързва с годината на появяването на Витлеемската звезда и препоръчват все пак на желаещите да се насладят по-пълноценно на това небесно шоу, да се въоръжат с най-обикновен бинокъл или телескоп. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ