Разследващи изнесоха документи от холдинга, строил пътната отсечка в Своге

Разследващи изнесоха документи от холдинга, строил пътната отсечка в Своге

Разследващи изнесоха документи от холдинга, строил пътната отсечка в Своге

Разследващи и жандармерия влязоха днес в сградата на компанията "Трейс груп" в кв. "Лозенец" в София.

"Трейс груп" е фирмата, отговаряла за трасето, на което се случи в събота тежката катастрофа с автобус край Своге, посочва bTV.

Следователите са изнесли от офиса документация, като служителите са им оказали пълно съдействие.

Междувременно от компанията първоначално разпространиха официално съобщение, че утре ще дадат пресконференция във връзка с катастрофата край Своге. По-късно от "Трейс груп" обаче обявиха, че пресконференцията се отлага заради започналото разследване.

Не строителната фирма, а Агенция "Пътна инфраструктура" определя как да се ремонтира и строи пътят София - Своге, където стана тежката катастрофа с 17 жертви. Това коментира за Дарик председателят на Надзорния съвет на холдинга "Трейс груп" Николай Михайлов.

Той обаче отбеляза, че възложителят в лицето на АПИ и проектантът по проекта определят как да бъде извършен ремонтът. "Аз не одобрявам изграждането на бордюри до пътното платно особено в такъв рисков участък, където стана катастрофата", каза Михайлов.

Според него при запрашаване на пътя, а след това и при дъжд, мръсотията, която се събира край бордюра, може да намали допълнително сцеплението между гумите и пътното платно.

Ремонтът на пътя София – Своге е извършен от дъщерната фирма на холдинга – "Трейс Своге", отбелязва още DarikNews. От края на юни фирмата е била закрита, а капиталът прехвърлен в друго дружество.

В договора за ремонт на пътя Своге – София няма изискване какво трябва да бъде сцеплението на трасето, коментира Николай Михайлов.

"Първо, възможно е да има износване на пътната настилка. В конкретния договор, в документацията няма критерий какво трябва да бъде сцеплението по време на изпълнението. Когато са минали четири години, каквото и да е било сцеплението при нов път, след това то се променя драстично по време експлоатацията. Тук има един голям проблем, защото този път е правен по критериите и нормативните документи за второкласен път, като се е имало предвид, че не е толкова натоварен по времето, когато са правени проектите. Ако строителят е направил пътя преди четири години, проектите са правени няколко години преди това. Разбирате ли, когато е правен проектът, заданието за този път може би са минали поне седем-осем години. Тогава са заложени съвсем други критерии. В последните две-три години вследствие на ремонта на магистрала "Хемус" транспортен трафик, основният товарен трафик минава през този път. Тоест в един момент пътят от второкласен се оказва първокласен с много тежък трафик. В тази обстановка, при леви наклони и при тежък трафик много по-бързо се износва самата настилка", коментира Михайлов.

Възложителят и проектантът определят стандарта и качеството на ремонта, а не строителят, казва той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ