Реформи и нов стил на управление поиска президентът

Реформи и нов стил на управление поиска президентът

Реформи и нов стил на управление поиска президентът

Сега е време, в което могат и трябва да се правят реформи, и то решителни, отлагани от много години, включително в данъчната политика, заяви президентът Румен Радев в заключителното си изказване на експертната дискусия  за социалните и икономически измерения на кризата COVID-19, която се проведе днес в резиденция "Бояна" под егидата на държавния глава. Трябва да правим реформи, да се борим за предсказуема и ясна нормативна база, да се борим за намаляване на административната тежест, каза Радев.

Ако искаме да има солидарност, трябва да отворим дебата за реформа в данъчната политика. Ако няма такава, ще продължим с някакви недостатъчни средства да искаме да развиваме образование и т.н., посочи той.

Ако искаме да развиваме тази държава, тя трябва да оперира с повече средства и тогава всеки трябва да бъде солидарен с тази кауза, заяви Радев. Ако не се пипне данъчната система, няма да можем изобщо да говорим за тази амбициозна цел, която си поставям, смята президентът.

Той призова да бъдат осигурени добри условия за инвестиции на българския тук, "а не да ходи в други държави". По думите му, българските фирми, инвестиращи в Румъния са два пъти повече.

Според него време е и за нов тип модел или стил на управление.  "Трябва да се борим за нов тип модел или стил на управление. Каквито и икономически, социални и данъчни модели да прилагаме, те няма да имат ефект, ако сме с този стил на управление", подчерта Радев. А този нов управленски стил трябва да изключва интимната близост между изпълнителната власт и едрия бизнес, каквато наблюдаваме в момента, поясни държавният глава и уточни, че става въпрос за едрия бизнес, който "дебелее от крупни обществени поръчки", от "харизване на проекти."

"Трябва ни такъв тип управление, който да не разчита на тази близост, а да стимулира бизнеса да е конкурентоспособен, да отделя огромно внимание на наука и образование, за да можем да говорим за високотехнологични производства", подчерта още Радев и поиска управление, което да не допуска еднолично харчене на колосален финансов ресурс, както се правело сега с "изкуствено отгледания излишък" в бюджета. Нужно е управление, което да има ясни приоритети - благоденствието на българите, на отделния човек, и европейски стандарти на управление - прозрачност, отчетност и отговорност, каза президентът. А първата предпоставка това да се случи била като всички, обществото, намали прага на чувствителност към своеволията на властта, обобщи той.

Кризата засили фокуса върху управленските приоритети и ценности, посочи още президентът.  Според него все още не е намерен баланса между здравни, социални и икономически мерки. Има хора, които не могат да чакат, защото нямат никакви резерви, посочи президентът, цитиран от БТА.

Остава големият въпрос накъде ще се движим оттук нататък, коментира държавният глава. По думите му, това зависи от общата ни амбиция като нация - дали си поставяме за цел просто да се възстановим като обществено-икономически живот към параметрите, които имахме преди кризата, или си поставяме друга, по-амбициозна цел - за социално икономическо възраждане. Становищата от днешната четиричасова дискусия, в която се включиха различни експерти и отговориха на въпроси, зададени по Фейсбук, ще бъдат обобщени от президентската институция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ