Сигнали за полицейско насилие на вчерашните протести

Сигнали за полицейско насилие на вчерашните протести

Сигнали за полицейско насилие на вчерашните протести

Има сигнали за прояви на полицейско насилие, съобщи bTV. Кадри и снимки на медии, отразяващи големия протест вчера свидетелстват как органите на реда водят към градинките около президентството и БНБ граждани и започват да задържат част от протестиращите като някои от тях са бити. Сред тях се оказва и журналистът на свободна практика Димитър Кенаров. Той е бил задържан, докато е снимал протестите на Ларгото. Кенаров е освободен от полицията тази сутрин.

"Аз се оказах заклещен на стената на Президентството, като полицията започна да използва сълзотворен спрей. Като журналист, който е отразявал събития в Турция, Украйна, Крим, в Беларус имам противогаз, обозначен с "press", т.е. "преса", върху него специално, за да мога да извършвам своята дейност като журналист", разказа в предаването "Преди всички" Димитър Кенаров, който е член на Асоциацията на европейските журналисти.

Той обясни, че полицията го е притиснала, въпреки виковете му, че е журналист. Изведен е бил към булевард "Дондуков" в столицата. Един от полицаите е започнал да го рита в лицето. "Имах късмета, че единият от ритниците, макар да попадна в дясното ми око, не нарани самото око, само частта около него", допълни Димитър Кенаров. Камерата, с която е снимал, е паднала на земята. Кенаров помолил полицаите да му дадат камерата, след което устройството е изчезнало.

След това са му били сложени белезници, държан е заедно с 5 души в продължение на 1 час в камионетка и е откаран в 5-о РПУ. Кенаров е категоричен, че ще търси правата си по съдебен път. По време на живите включвания снощи участници в протеста също споделяха, че са станали очевидци на побой над демонстранти.

Шефът на СДВР, старши комисар Георги Хаджиев не отрече сигналите. „При такива масови безредици има пострадали и от двете страни, както от страна на протестиращите така и от страна на журналисти“, коментира той.

Засега няма данни за общия брой пострадали журналисти, но още вчера до обед стана ясно, че от обгазявания са пострадали репортери и оператори от bTV и Нова телевизия. До момента по данни на Столичната спешна помощ, само снощи е била оказана помощ на над 60 души на място в периода между 20.00 - 02.30 ч. Прегледани са били над 30 полицаи, както и множество хора, задържани по районните управления. Има хоспитализирани и полицаи, и граждани, заяви говорителят на столичния център за спешна медицинска помощ Катя Сунгарска. Министърът на вътрешните работи, повикан спешно да докладва в парламента днес пък уточни, че пострадалите снощи полицаи са 80. Трима от тях са в болница „Н. И. Пирогов“, 23 в Медицинския институт на МВР, 13 в болница „Царица Йоана“. 41 са прегледани на място, разказа той. Някои от тях са със счупвания на крайници, химически изгаряния от пиротехника и обгазяване. 126 са били общо задържаните, 62 от тях са били с криминални прояви, 35 са имали постоянен и настоящ адрес извън София, направени са 12 бързи производства за хулиганство и 4 за увреждане на имущество, каза още вътрешният министър.

От Съвета за електронни медии, Съюза на българските журналисти и Асоциацията на европейските журналисти в България излязоха с позиции, в които се обявиха срещу насилието над граждани и представители на медиите. 

Съюзът на българските журналисти остро осъжда насилието, употребено срещу граждани и журналисти по време на вчерашните протести. Председателят на Съюза Снежана Тодорова заяви пред сайта на СБЖ, че насилието е абсолютно недопустимо и несъвместимо с демократичните норми.

Съюзът на българските журналисти отхвърля опитите вината за насилието да се прехвърля върху протестиращите и да се приравняват хилядите мирни демонстранти към очевидни провокатори.

Във вчерашния ден е била упражнена репресия, включително и срещу репотрески екипи, изпълняващи професионалните си задължения да отразяват събитията и да информират за тях обществото, се казва още в позицията на СБЖ. 

От Асоциацията на европейските журналисти остро осъждат незаконния според тях арест и полицейското насилие над журналиста и писател Димитър Кенаров, който твърди, че срещу него е бил приложен полицейски произвол, въпреки че е показал журналистическата си карта. АЕЖ настоява за пълно разследване и за поемане на отговорност от страна на ръководството на Министерството на вътрешните работи. 

Съветът за електронни медии също осъжда всяко насилие, което нарушава човешки права и свободи. "Журналистите са очите и ушите на гражданското общество и всеки опит те да бъдат обгазени или наранени е атентат срещу свободата на словото. Насилието не е аргумент, а безсилие пред свободното слово", завършва позицията на СЕМ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ