Синдикатите: Не може да влезем в еврозоната с минимална заплата от 300 евро

Синдикатите: Не може да влезем в еврозоната с минимална заплата от 300 евро

Синдикатите: Не може да влезем в еврозоната с минимална заплата от 300 евро

Не е възможно да влезем в еврозоната с минимална работна заплата от 300 евро и това няма да ни се случи, ако не се вдигнат доходите. Това коментираха пред bTV президентът на КНСБ Пламен Димитров и неговият колега от КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.

Димитров даде пример с Латвия, която е увеличила доходите с 30% двете предходни години преди приемането на европейската валута.

Според данните от традиционното тримесечно изследване на КНСБ, за издържането на едно тричленно домакинство, което вече е средното за страната, човек трябва да получава по 1069 лв. „Това са данни към края на месец юни и не включват увеличението на цените от началото на юли. Имаме повишение на петролните продукти и природния газ, което влияе върху всички цени. Най-силно в джоба бърка брашно, тестени изделия, и олио“, коментира Димитров, като добави, че само при хляба увеличението е 7%.

Той посочи, че при заплатите също се наблюдава ръст, като през първото тримесечие на 2021 г. средната заплата е нараснала с 11% в сравнение със същия период на миналата година, въпреки ефектите на пандемията. Димитров обаче подчерта, че две трети от българите получават заплата под средната.

„Има картелни споразумения за заплащането на работниците по региони, а „заплатата не е функция от това къде се намира предприятието, а какво произвежда“, заяви Димитър Манолов, който даде за пример „едно предприятие в Североизтока, което произвежда плочки“, но въпреки че е било на печалба, не е имало увеличение на заплатите на работниците, а шефът му казал, че толкова се плащало в този район

Димитров заяви, че данните през годините показват, че минималната заплата изтласква нагоре всички други доходи, но със закъснение във времето. „В момента 500 хил. българи работят на минимална заплата, а ако добавим тези, които са близко до нея, тогава броят на така наречените „работещи бедни“ става около 750 хил.“, добави той.

По думите му минималната заплата трябва да расте със 17-18% на година, като за четири години тя трябва да достигне 1200 лева. Това ще значи, че няма да има работещи бедни.

Очаква се и евродиректива по френска инициатива, която да определи размера на минималната заплата на 50% от средната. В такъв случай средната заплата в България трябва да достигне 2400 лева.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ