София област обяви грипна епидемия - София град на прага

София област обяви грипна епидемия - София град на прага

София област обяви грипна епидемия - София град на прага

София е пред грипна епидемия, пикът на заболеваемост се очаква да настъпи в края на тази седмица или в началото на следващата.Това обяви в предаването "Тази сутрин" проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Заразата се развихря с пълна сила в цялата страна и превзема все повече области. По последни данни болните в страната са около 100 хиляди, миналата година по това време броят им е варирал между 200 и 400 хиляди, затова пикът на грипната вълна се очаква през следващите дни. 

От днес, грипна епидемия е обявена в Пловдив, и Добрич, а от утре и в Софийска област. Учебните занятия се преустановяват за периода 22-27 януари.  Така повалените от заразата области ще станат 11. Припомняме, че в официално обявена грипна епидемия са Перник, Пазарджик, Смолян, Стара Загора, Ямбол, Бургас, Шумен и Силистра. В три от тях -  Пазарджик, Шумен и Стара Загора здравното министерство удължи грипната ваканция.

В Шумен и Стара Загора учебните занятия са спрени до утре, а в Пазарджик – до сряда. До тогава ще продължи грипната епидемия и в Смолян, която официално беше обявена в петък.

Два са вирусите, които ни атакуват тази зима. Те са от типа А - H1N1 и H3N2, като първият е по-разпространен и е по-известен като щама "Мичиган".

Грипът започва внезапно, остро, с висока температура и болки в мускулите. Първите три-четири дни човек се чувства буквално в несвяст, споделят препатили.

Антибиотиците не лекуват грип, напомнят отново специалистите. Много важно е още в първите часове да се започне лечение със специалните противовирусни препарати, от които у нас има три вида. Съветът обаче винаги е първо да се направи консултация с лекар. При внезапно начало с много висока температура той е неизпълним, тъй като човек не може да стане от леглото и затова често се стига до самолечения, признават и лекари, и пациенти.

Набавете предварително в домашната си аптечка медикаменти за сваляне на температурата, за да може като първа мярка да се започне именно борбата с високата температура. След овладяването й, потърсете лекарска помощ, съветват медици.

Едва 3% от българите, или не повече от 150 000 души, са си сложили противогрипна ваксина, показват данните на Министерството на здравеопазването.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ