Стоилов: Обсъждането за отстраняването на Гешев изпълни своето предназначение

Стоилов: Обсъждането за отстраняването на Гешев изпълни своето предназначение

Стоилов: Обсъждането за отстраняването на Гешев изпълни своето предназначение

Не съм изненадан от резултата във Висшият съдебен съвет. Не съм имал и илюзии, че те ще приемат моето предложение. Това заяви пред NOVA правосъдният министър проф. д-р Янаки Стоилов по повод отхвърлянето на искането му за отстраняване на главния прокурор. В четвъртък ВСС отхвърли предложението като недопустимо.

„Странното е, че след като 7 часа беше обсъждана тази тема, накрая се прие решение, че предложението се оставя без разглеждане. В обществен план това обсъждане изпълни своето предназначение. Хората чуха мотиви, аргументи и видяха резултата”, коментира той.

„Аз продължавам да съм убеден, че нашата Конституция съдържа средства и инструменти, чрез които могат да се поставят въпроси за отговорността на тримата най-висши ръководители в съдебната власт, включително и главния прокурор. Опитът да се преустанови този въпрос още на фазата на допустимост показва, че има силно притеснение в мнозинството на ВСС тази тема да продължи да бъде обсъждана и да се навлезе в нейната същина“, добави проф. Стоилов.

По думите му ако се допусне за обсъждане, би могло да се спори доколко е основателно едно или друго искане.

„Моите основания се съдържат в Конституцията – системно неизпълняване на задълженията и действия, накърняващи престижа на съдебната власт. Според мен тези хора опитаха да изнесат много напред щита, който да бъде поставен пред главния прокурор, за да не може никой след мен да повтори това действие”, каза правосъдният министър.

Той каза, че ако България е правова държава, у нас не би трябвало да има недосегаеми лица.

„Някои силно бъркат независимостта на съдебната власт с недосегаемост. С някои от членовете на ВСС ние имаме не просто различия по фактите, но и концептуални различия. Някои от тях разбират разделението на властите, като невъзможност едната да се занимава с това, което върши друга”, обясни Стоилов.

По думите му един от големите проблеми на нашата система е недостатъчната предвидимост на съдебните актове.

„Когато правосъдието не е достатъчно предвидимо, у хората се създава усещането, че това е някаква мистична дейност и има други интереси, които движат решенията", каза още министърът на правосъдието.

Той смята, че влизането на прокуратурата в президентството през лятото на 2020 г. при всички случаи е дало силен импулс, за да се изрази голямото недоволство срещу неограничената власт на главния прокурор.

„Не мога да обещавам от името на съдебната власт, но важно е, че служебното правителство прояви голяма настойчивост, за да започне отхвърлянето на този корупционен модел в управлението на България. Бе зададена посока, която да се следва. Всяко следващо правителство, което се отклони от зададения стандарт, ще срещне голяма съпротива“, заяви той на въпрос дали трябва да има дела срещу бивши министри.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ