Кристалина Георгиева: Очакваме най-лошия икономически спад след Голямата депресия

Кристалина Георгиева: Очакваме най-лошия икономически спад след Голямата депресия

Кристалина Георгиева: Очакваме най-лошия икономически спад след Голямата депресия

Днес сме изправени пред криза като никоя друга. COVID-19 наруши социалния и икономическия ред със светкавична скорост и мащаби, каквито не сме си представяли. С тези думи започна своята реч за икономическите приоритети по време на кризата директорът на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, аносирана "Реч, която повдига завесите преди Пролетните срещи на МВФ."

"Заради вируса хиляди хора губят живота си, а карантината, необходима за борбата с него, засяга милиарди хора по света. Това, което бе нормално само преди няколко седмици - ходене на училище, работа, прекарване на време със семейство и приятели - сега се смята за голям риск", допълни тя.

И изрази надежда, че ще преодолеем това предизвикателство. "Лекарите и медицинските сестри се борят с времето, често рискувайки собсвените си животи, за да спасят тези на другите. Нашите учени ще измислят добри решения, с които да победят COVID-19".

Според нея всички трябва да бъдем решителни - хора, правителства, бизнеси, лидери, организация - да действаме заедно и да пазим животите и препитанията си. 

"Това са времена, за които Международният валутен фонд е направен - ние сме тук, за да разгърнем силите на глобалната общност, за да предпазим най-уязвимите и да възродим икономиката", каза Георгиева.

По думите ѝ решенията, които взимаме сега, ще определят скоростта и силата на нашето възстановяване. "Това ще бъде и фокусът на 189-те страни от МВФ в пролетната (теле)конференция, която ще се състои следващата седмица", уточни директорът на Фонда.

Къде се намираме икономически?

"Все още не знаем с какви мащаби е кризата, която ни очаква. Ясно е обаче, че глобалният растеж ще спадне през 2020. Всъщност ние оценяваме това като най-лошият икономически спад от Голямата Депресия насам."

"Само преди 3 месеца очаквахме ръстове в приходите на глава от населението в повече от 160 от страните членки на Фонда през 2020 година. Сега е напълно обратното: повече от 170 страни ще претърпят спад при приходите на глава от населението", заяви Георгиева.

По думите ѝ, световната икономика понася масивен удар, като най-засегнати са продажбите на дребно, места за настаняване, транспорта и туризма. "В повечето страни, повечето служители са наети от малки или средни компании, а те са най-засегнатите в момента".

В речта си тя добави още, че развиващите се пазари в Африка, Южна Америка и по-голямата част от Азия в момента са изправени пред голям риск. "С по-слабо развити здравни системи и по-малко ресурси, тези страни са изправени пред сериозно изпитание в борбата с вируса, особено в гъсто-населени градове и бедните гета, където социалното дистанциране е почти невъзможно. Някои от тези страни могат да изпаднат в невъзможен за изплащане дълг".

"Окуражаващото в случая е, че всички правителства се задействаха и има значителна координация между тях. Нашето фискално наблюдение ще покаже следващата седмица, че страните са предприели фискални действия, равняващи се на 8 трилиона долара".

Според МВФ може да има частично възстановяване на икономиката през 2021 година само ако пандемията бъде овладяна до средата на годината. "Но трябва да подчертая, че има голяма несигурност в прогнозите. Може да стане и по-зле, в зависимост от това колко се задълбочи кризата", беше категорична Георгиева.

Какво трябва да се направи? План от 4 стъпки:

- Първо, трябва да продължим със задължителните мерки, за да облекчим здравните системи

"Някои казват, че съществува компромис между спасяването на животи и спасяването на поминъка. Аз казвам, че това е фалшива дилема. Като се има предвид, че това е пандемична криза, победата срещу вируса и защитата на здравето на хората са необходими за икономическото възстановяване. Така че посланието е ясно: приоритет на разходите за здраве за тестване и медицинско оборудване; заплати на лекари и медицински сестри; нормално функциониране на болниците", каза Кристалина Георгиева.

- Второ, трябва да защитим засегнатите и уязвими хора и компании с големи фискални и финансови облекчения

"Това варира в зависимост от обстоятелствата в отделните страни, но включва данъчни облекчения, субсидии за заплати и парични преводи на най-уязвимите; разширяване на осигуряването за безработица и социално подпомагане; и временно коригиране на кредитните гаранции и условията на заема".

- Трето, трябва да редуцираме стреса на финансовите системи и да избягваме заразата

"Нашият предстоящ доклад за глобалната финансова стабилност ще анализира обхвата на уязвимите места във финансовия сектор. През последното десетилетие банките натрупаха повече капитал и ликвидност и тяхната устойчивост ще бъде тествана в тази бързо променяща се среда. Финансовата система е изправена пред значителен натиск, а паричните стимули и ликвидните улеснения играят незаменима роля".

- Четвърто, дори докато преминаваме през тази фаза на ограничаване на заразата, трябва да планираме възстановяването

"Отново трябва да намалим до минимум потенциалните ефекти от кризата чрез политически действия сега. Това изисква внимателно обмисляне кога постепенно да се облекчат ограниченията въз основа на ясни доказателства, че епидемията се оттегля", завършва Кристалина Георгиева. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ