Нов пик на COVID-19 у нас до 3 седмици очакват здравните власти

Нов пик на COVID-19 у нас до 3 седмици очакват здравните власти

Нов пик на COVID-19 у нас до 3 седмици очакват здравните власти

14-дневната заболеваемост в България е 90 на 100 000, което ни отрежда 26-о място в Европейския съюз и на 6-то място на Балканите. По отношение на смъртността страната ни се нарежда на 13-о място в Европейския съюз. Данните представи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев по време на седмичния брифинг на Националния оперативен щаб. Той уточни, че точните данни от ЕС излизат едва в четврътък по обед, което означава, че точни данни могат да се дадат едва тогава.

В групата на заболеваемост от 20 до 60 болни на 100 000 души население попадат 8 области. В средната група от 60 до 120 на 100 000 души население, оцветена в оранжево, са 12 области. Осем области остават в червената зона. Най-висока е заболеваемостта в Кюстендил, а най-ниска е тя в Търговище. 

По думите на доц. Кунчев, ситуацията у нас засега е много добра, но сподели прогнозата си, че броят на случаите през целия февруари ще нарастват. "Ние сме сред петте страни в Европа в най-светлата зона на картата - това са България, Гърция, Финландия, Норвегия и Исландия. Но тенденцията се обърна и моята прогноза без да претендирам, че тя ще бъде 100% вярна е, че през февруари ще има постепенно покачване на заболеваемостта, като пред нас има две перспективи - или да я направим по модела на Франция със сравнително бавно повишаване, или да бъде по модела на Ирландия, Португалия и Испания със значително нарастване на заболеваемостта. Дали ще минем по единия път или по другия, зависи изцяло от това как ще се държим и колко ще спазваме мерките", добави доц. Кунчев. 

"Доволни сме от постигнатите резултати до момента. Те ни дават право да проявим разумна доза оптимизъм, че сме напровили всичко правилно до момента. Но не ни дават право да проявим никаква доза лекомислие, защото постигнатото е много крехко. Виждате, че Европа се готви за трета вълна. Не искам ние да сме лекомислени, а да бъдем готови, ако тя дойде у нас със силата, с която се случва в Европа. Португалия в момента е пред сериозно изпитание за здравните си власти. Ситуацията е толкова тежка, че Германия изпрати 20 лекари, 150 болнични легла и 50 вентилатора. Там вече има близо 14 000 жертви на коронавируса, като половината от бройката е само от последните две седмици. Призовавам българските граждани към разум и спокойствие. Да бъдат спокойни, че всички ние мислим и осъзнаваме отговорността, която сме поели", заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов. 

По думите на Ангелов ситуацията в София се променя динамично и затова от Националния оперативен щаб следят и анализират данните на всеки 12 часа и са в готовност да предприемат действия, ако това се наложи. 

Запазваме числото на два пъти повече излекувани спрямо новозаболели, докладва министърът. 74 години е средната възраст на починалите. Заетостта на леглата в болниците за неусложнени пациенти е 32%, а заетостта на интензивните легла е 38%. Най-висок процент на заетост на интензивните легла се наблюдава в Силистра, София-област и Шумен, посочи министърът.

Общият брой на заразени медици от началото на пандемията до момента е 9587. 630 са активните случаи, от които 546 са на домашно лечение, в лечебни заведения са 84, а шестима са в интензивни структури. 

"Още към края на миналата седмица и началото на тази чувствахме, че се случва нещо в болниците. Направихме проучване във ВМА, оказа се, че само за понеделник сме приели 13 души за един ден. Толкова болни сме приемали за седмица. Въпреки че може да е изолиран случай, в нас възникна тревога. Цифрите доказват, че има събуждане в столицата, в Кюстендил категорично и в някои други области", коментира председателят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски. 

Той апелира медицинските директори да затегнат редиците и да се подготвят за това, което ни очаква. "Другият ни апел е към гражданите.
Това, че са разрешени различни неща, не значи, че са безопасни. Никога не съм твърдял, че фитнесите са безопасно място, напротив, те са най-опасното място. Валят огромен брой сигнали от граждани, които са стъписани от случващото се в зимните курорти и в моловете. Това е отговорност както на съдържателите на хотели и съоръжения, така и на съдържателите на моловете и магазините, че не могат да се надвишава определен брой посетители и те трябва да спазват определените мерки - маските да се носят правилно, да се движат в коридори", поясни той. 

"Сценариите, че за около 7 седмици сме достигнали този връх във втората вълна, но изходното ниво е било 35 на 100 000 души населения заболеваемост на 14-дневна база. Сега стигнахме най-ниското си ниво от 90. В момента не сме 90, а сме 113 на 100 000 души население. Нивата, от които тръгваме, са доста по-високи. Нямаме 7 седмици, най-вероятно имаме 3 седмици. Смъртността не е достигнала до никакво плато, просто спадна до най-ниската си стойност 7,9 на 100 000 души население и започна да се качва пак. Колкото и да ми е неприятно да съм в ролята на лош вестител, не мога да спестя факти. Това е действителното положение", заяви той.  

Има реален шанс преди средата на годината да бъде одобрена първата антигенна ваксина на "Новавакс". Това обясни директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов. "Това ще бъде първата антигенна ваксина. Европейската агенция стартира тази процедура. Очаква се през следващите седмици да има по-голяма яснота за развитието. При положително развитие има реален шанс преди средата на година да има и следваща одобрена ваксина", каза още той.

"Всеки заявител трябва да заяви желание за оценка на неговата документация. Това се случва с руската ваксина. Положителното е, че както производителите в Русия, така и в Китай са запознати с изискванията европейското законодателство. По отношение на развитието на руската ваксина, всичко зависи до каква степен документацията през следващите седмици за предварителния преглед, ще покажат, че отговаря на европейските изисквания", обясни Кирилов. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ