Неравенството при ваксините може да струва трилиони долари на глобалната икономика

Неравенството при ваксините може да струва трилиони долари на глобалната икономика

Неравенството при ваксините може да струва трилиони долари на глобалната икономика

Глобалната икономика ще загуби трилиони долари, ако в целия свят не бъдат доставени повече ваксини срещу COVID-19. Това заяви пред Си Ен Би Си главният изпълнителен директор на фондацията на СЗО Анил Сони.

Сони, който стана първият главен изпълнителен директор на фондацията през януари 2021 г., каза, че „правителствата в Европа и другите западни страни имат задължение да даряват излишни дози ваксини и да помогнат със закупуването на обемите, нужни за доставка на препаратите до 70% от световното население през тази година“.

Световната здравна организация си е поставила за цел 70% от световното население да бъде ваксинирано до средата на 2022 г..

„Живеем в свят, в който виждаме ефектите от дълбоката, структурна несправедливост, съществуваща от поколения назад. Това е възможност да направим нещо много различно и да покажем, че историята може да бъде коригирана. Че можем да постигнем моралната победа и справедлив резултат, при който всички хора по света имаме еднаква стойност и получаваме еднакъв достъп до тази животоспасяваща технология“, каза Сони.

„Но епидемиологично и икономически неравенството във ваксинацията е самоунищожително, цифрите го показват. Глобалната икономика ще загуби трилиони долари, ако не постигнем високо покритие с ваксини, защото в противен до глобалните вериги за доставки няма да достигат материалите от страните, в които има продължителни блокади в следствие на високите нива на предаване на COVID-19“, добави той.

Сони каза, че дори с ваксините разпространението на варианта Омикрон е изключително бързо и че ако големи популации по света останат неваксинирани, те могат да допринесат за развиването на бъдещи варианти, които да са устойчиви на ваксините.

Фондацията на СЗО бе създадена през 2020 г., за да подкрепи работата на Световната здравна организация за преодоляване на най-големите глобални здравни предизвикателства.

Сони каза пред Си Ен Би Си, че се гордее с „огромния напредък“, постигнат с помощта на ваксините през първите две години от кризата с коронавируса. Той обаче е категоричен, че пандемията няма да свърши, докато не бъде постигната целта от 70% ваксинирано население в световен мащаб, като напредъкът в тази насока е недостатъчен.

Миналата седмица ООН съобщи, че макар в световен мащаб да са били поставени над 10,5 милиарда дози от ваксините срещу COVID-19, само около 13% от хората в страните с ниски доходи са били ваксинирани спрямо близо 70% в по-богатите държави.

„Имаме способността да го направим и можем да го осъществим, но трябва да действаме много различно през следващите няколко месеца, за да постигнем тази цел. Трябва да мобилизираме повече ресурси и пари за закупуване на ваксините, трябва да споделяме дози и трябва да осигурим ефективна доставка в страни по света, за да достигнем тази цел от 70%“, каза Сони.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ