Полша и Унгария обявиха победа срещу обвързването на парите от ЕС с върховенството на закона

Полша и Унгария обявиха победа срещу обвързването на парите от ЕС с върховенството на закона

Полша и Унгария обявиха победа срещу обвързването на парите от ЕС с върховенството на закона

Полша и Унгария обявиха победа, след като блокираха идеята за обвързването на върховенството на закона с отпускането на средства от ЕС. Това стана по време на срещата на високо равнище в Брюксел, посветена на плана за възстановяване на икономиките на 27-те от последиците от пандемията от новия коронавирус, предаде немската информационна агенция ДПА.

Обвързването на достъпа до финансирането със спазването на върховенството на закона бе една от главните ябълки на раздора на трудните преговори между 27-те членки на ЕС, които тази сутрин постигнаха споразумение.

И Унгария, и Полша, които си навлякоха остри критики от Брюксел заради отклоняването им от стандартите на ЕС за демокрация и правосъдна система, енергично се противопоставяха на такова обвързване. В крайна сметка въпросът бе решен на срещата на високо равнище с компромис, който позволява и на двете страни да твърдят, че техните интереси са били защитени.
"Унгария и Полша не само успяха да си осигурят значителни суми, но и да защитят националното си достойнство", заяви унгарският премиер Виктор Орбан на пресконференция с полския си колега Матеуш Моравецки в Брюксел. "Успешно бе отхвърлено всяко усилие да се обвържат два важни въпроса - парите на ЕС и върховенството на закона", допълни Орбан. Моравецки обяви, че страната му ще получи 124 милиарда евро преки помощи, а като се прибавят и парите, които ще бъдат отпуснати като заеми, общата сума за Полша е 160 милиарда евро.

Но все пак  в заключителния текст от срещата се посочва, че ЕС подчертава значението на защитата на финансовите интереси на съюза и спазването на върховенството на закона. На тази основа се въвежда система, с която се защитават бюджетът и планът за възстановяване от пандемията от коронавируса. Следователно при отпускането на пари би трябвало да има условия, отбелязва ДПА. В този контекст ЕК би трябвало да може да предлага мерки при нарушения, които Съветът на министрите ще приеме с квалифицирано мнозинство.
Европарламентът вече е задействал процедура по Член 7 (за върховенството на закона) срещу Полша и Унгария заради опасения за неспазване на свободата на медиите и накърняване на независимостта на съда. В крайна сметка това може да доведе до отнемането на правото на глас на санкционараната страна, но тава е малко вероятно, посочва ДПА.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Революция: На фитнес, без дори да ходиш до залата. И то, безплатно!
Златни кюлчета се продават като топъл хляб в магазините на Южна Корея
Уорън Бъфет за ИИ и въпроса, на който и най-добрите икономисти нямат отговор от 100 години
Урсула фон дер Лайен: Трябва да попречим на Китай да наводни пазара в ЕС с електромобили
800 000 души в Европа и САЩ са паднали в капана на една от най-големите онлайн измами
Цитат на деня
Колонката на мениджъра: Три истории с поука от Катя Димитрова, съосновател и управляващ партньор на Интерпартнерс
Как да убедите Google, че сте експерт във вашата ниша