Проф. Ива Христова: "Омикрон" вероятно ще е у нас преди Нова година

Проф. Ива Христова: Омикрон вероятно ще е у нас преди Нова година

Проф. Ива Христова: "Омикрон" вероятно ще е у нас преди Нова година

Първите случаи на "Омикрон" вероятно ще влязат у нас още преди Нова година. Това заяви в ефира на bTV директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЗЦПБ) проф. Ива Христова. 

"Омикрон" категорично ще доведе до пета вълна у нас, ако се разпространи. Съдейки по последните данни, които имаме от Южна Африка, където преди месец имаше по 300 случая на ден, а сега са над 10 000 случая. Това е много по-висока заразност", добави Христова. 

Според нея, мерките по границите ни са от изключителна важност. "Хубавата новина е, че все още у нас няма доказан случай на "Омикрон". Доказахме мутации, които обаче са на "Делта" варианта. Усилията да бъдат изследвани именно съмнителни проби, такива с промени в S гена, продължават", каза още проф. Ива Христова. 

"Данните от Южна Африка са оптимистични, лекарите считат, че протича по-леко заболяването, рядко се налага необходимостта от хоспитализация. В Южна Африка повечето заболели са млади хора, при които протича по-леко. Затова не се знае какво ще бъде поведението на вируса, когато се разпространи широко в други страни, където преобладават възрастните хора. Счита се, че по-възрастните и неваксинирани хора със съпътстващи хронични заболявания ще бъдат отново рискови за по-тежко протичане на този вирус", заяви в ефира на БНТ проф. д-р Нели Корсун - завеждащ лаборатория "ГРИП И ОРЗ" в НЦЗПБ.

Тя разкри още, че при варианта "Омикрон" са характерни силна отпадналост, болки в мускулите и не се наблюдава загуба на вкус и обоняние. "Данните у нас показват, че случаите намаляват, но не се знае каква ще бъде ситуацията след широкото разпространение на Омикрон в България. Този вариант има способност да избягва имунитета, създаден от предишно заболяване или от ваксинация. Тези данни също не са категорични, необходимо е да се проведат лабораторни изследвания", уточни Корсун.

По думите й, проучвания показват, че ваксината на Pfizer има намалена ефективност по отношение на Омикрон. "Установява се, че пациенти с бустерна доза или са прекарали заболяването и след това са ваксинирани, са по-добре защитени от този вирус. Очакваше се четвърта доза да се наложи да се постави една година след предходната втора или трета, но поради способността на Омикрона да избягва постваксиналния имунитет, може би ще се наложи четвърта доза да се постави по-рано от 1 година", поясни проф. Нели Корсун. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ