Светът се бори с пандемията на сляпо

Светът се бори с пандемията на сляпо

Светът се бори с пандемията на сляпо

Липсата на достатъчно тестове за COVID-19 означава, че светът всъщност се бори с пандемичната обстановка на сляпо и е много възможно да не разберем за реалната степен на заразяване в продължение на месеци, ако не и години, заявиха експерти, цитирани от Medicalxpress.

Тъй като COVID-19 е приблизително 2,5 пъти по-заразен от обикновената настинка, но не всеки проявява симптоми, цифрата на повече от 240 000 потвърдени случая казва само част от цялата историята, смятат те.

Джери Шаман, експерт по болести в Университета на Колумбия, коментира за АФП, че е „вероятно“ развитите страни да идентифицират между 1/5 и 1/10 от броя на истинските инфекции. И причините за това са най-различни, включително „налични тестове, капацитет, невежество (не приемане на проблема сериозно), арогантност (национална гордост) и други“, допълва той.

Във вторник британското правителство призна, че в страната най-вероятно вече има над 55 000 заразени с COVID-19, много повече от потвърдените случаи досега.

Въпреки че броят на неоткритите случаи и тези без никакви симптоми означава, че вирусът е по-малко смъртоносен, отколкото първоначално се опасявахме, ниските проценти на откриваемост на заболяването са огромен проблем за правителствата, които искат да забавят разпространението и да намалят напрежението върху здравните системи.

"Много от тези инфекции са леки, но въпреки това са заразни. Така че те се придържат към обичайната си рутина - отиват на работа, използват обществен транспорт, пазаруват - и разпространяват вируса в широката общност. Тоест, те неволно пренасят вируса, докато се придвижват", посочва Шаман.

Въпреки общоприетото към момента мнение, че пациентите, проявяващи симптоми, са по-заразни от тези, които не показват признаци на инфекция, идеята за милиони заразени хора, които се смесват с уязвими групи, няма да утеши правителствата.

Скорост и обхват

И капацитетът за тестване се различава значително, дори сред богатите страни.

Сесиле Вибуд, епидемиолог в Националния здравен институт на САЩ, открои Южна Корея като даде пример за добра организация при тях.

След скока на случаите през февруари, корейските власти засилиха капацитета за тестване и приложиха строги мерки за предотвратяване на по-нататъшно предаване.

"Истински повратен момент беше рязкото увеличение на тестовете, които се правеха там", каза Вибуд за AFP.

"Трябва да знаете къде се намирате спрямо епидемията, за да можете да направите нещо по въпроса. И за да направите това, трябва да се правят множество тестове.", казва тя.

Ръководителят на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус излезе с просто послание за всички страни: "Тест, Тест, Тест!"

"Ако тестването е положително, изолирайте и разберете с кого тези хора са били в близък контакт до 2 дни преди да развият симптоми. И тогава, тествайте и тях", каза той в Twitter.

Шарън Люин, ръководител на водещия в света Институт по зарази в Университета в Мелбърн казва, че още един добър пример за тестване и след това проследяване на контакти на пациенти е имало в Сингапур.

"Още в ранните етапи на местната епидемия те направиха агресивни тестове и търсеха случаи чрез проследяване на контакти", каза тя.

"Взеха някои мерки за социално дистанциране, но не толкова крайни. Затвориха училищата за известно време, но само за две-три седмици. Забраниха срещите, но хората все пак отидоха на работа."

За съжаление има малък прозорец с възможности да се овладее огнището, след като се появят множество случаи.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ