Важни препоръки за устойчивостта на COVID-19, хигиена и поведение при болни

Важни препоръки за устойчивостта на COVID-19, хигиена и поведение при болни

Важни препоръки за устойчивостта на COVID-19, хигиена и поведение при болни

Медицинският университет в Пловдив публикува доклади с важни за настоящата ситуация препоръки и информации, свързани с вирусната пандемия. Сред тях са препоръки за грижа за дома на болен, устойчивост на вируса, как трябва да се държим в лечебни заведения, в които има регистриран случай на COVID-19.

В докладите си те сочат, че до сега са познати 7 типа корона вируси, инфектиращи човек:  

● Четири типа (229E, NL63, OC43  и KHU1) са широко разпространени, предават се от човек  на човек и причиняват  леки и по‐рядко умерено тежки респираторни инфекции; 

● Два типа (SARS‐CoV и MERS‐CoV) причинят тежка респираторна инфекция, имат животински произход и  доказана генетична близост с коронавируси при прилепи 

●Седмият тип   (2019‐nCoV), наречен още SARS CoV‐2s е нов коронавирус, регистриран за  първи  път  в  края  на  2019  г.  в  Ухан,  в  провинция  Хубей,  Китай,  когато  клъстър  от  41  случая  с  пневмония са  били  диагностицирани, а причинителят не е бил идентифициран по‐рано. Установено е, че SARS  CoV‐2 принадлежи към същата група, към която се отнася SARS‐CoV, причинител на тежкия остър респираторен синдром през 2003 г. Именно  SARS  CoV‐2 е причинителят на пандемията в момента

Световната здравна организация (СЗО) обяви епидемията от COVID‐19 за пандемия на 11 март 2020 г. Тази пандемия е първата, причинена от коронавирус.  

Ето и още изводи и препоръки.

Устойчивост  на  вируса

Времето  на  оцеляване  и  условията,  влияещи  на  жизнеспособността  на 2019‐nCoV  във  външната  среда,  засега  не  са  известни.  Повечето  експериментални  данни  са описани  при  други  човешки коронавирус  като  HCoV‐229Е,  SARS‐CoV  и  MERS‐CoV.  На  различни видове материали като метал, стъкло или пластмаса може да остане заразен за период от 2 часа до 9 дни. По‐високи температура (30°С или 40°С) намаляват продължителността на преживяване. Ефективното денизфекциране се  постига  при  използване  на:  62‐71% етанол /спирт/,  0,5%  водороден  пероксид  или  0,1%  натриев хипохлорит.   

Източник  на  инфекция:  С  най‐голяма  вероятност  в  животинската  популация  се  посочват прилепите,  подобно  на  останалите  коронавируси. Междинните  гостоприемници  не  са  уточнени. Човекът е източник на инфекция при всички клинични форми. 

Препоръките за поведение при пациенти с COVID‐19 в лечебните заведения  

Преди пристигане в болница

Пациентите трябва да се обадят предварително или да информират лекаря при пристигане, ако имат симптоми на някаква респираторна инфекция (напр. кашлица, хрема, треска) и да предприемат подходящи превантивни действия (например, носете маска на лицето при влизане).

Попитайте за възможност да изчакате в лично превозно средство или извън лечебното заведение и да се свържат с вас по мобилен телефон, когато дойде вашият ред да бъдете прегледани.

Грижи в дома на пациент с COVID-19

Изолация и грижа в домашни условия при:

- леко протичаща инфекция, без риск от бързо влошаване на състоянието;
 - симптоматична инфекция, но вече неизискваща хоспитализация;
- взето информирано решение за отказ от хоспитализация;
- стационарни грижи не са налични или не са безопасни (например, капацитетът е ограничен и ресурсите не са в състояние да задоволят търсенето на здравни услуги). Пациентите и членовете на домакинството трябва да се обучават как да спазват лична хигиена, основни мерки за предпазване и как да се грижат за член на семейството с COVID-19 възможно най-безопасно, за да се предотврати разпространението на инфекцията в домакинството. Пациентите и семействата трябва да се придържат към следните препоръки:

В дома на пациента

1. Поставете пациента в добре вентилирана единична стая (т.е. с отворени прозорци и отворена врата). Членовете на семейството трябва да използват друга стая или ако това не е възможно, да се поддържа разстояние най-малко 1 метър от болния човек (напр. да спи в отделно легло).

2. Ограничете движението на пациента в къщата и минимизирайте споделеното пространство. Уверете се, че споделените пространства (напр. кухня, баня) са добре вентилирани (напр. дръжте отворени прозорци).

3. Ограничете броя на болногледачите. В идеалния случай отделете един човек, който е в добро здраве (без нарушения в имунитета и без подлежащи хронични заболявания). Посетители не трябва да се разрешават.

4. Провеждайте хигиена на ръцете след всякакъв контакт с пациенти или тяхната непосредствена среда. Хигиенна дезинфекция на ръцете също трябва да се извършва преди и след приготвяне на храна, преди ядене, след използване на тоалетната и винаги, когато ръцете изглеждат мръсни. Ако ръцете не са видимо мръсни, може да се обтрият с алкохолен дезинфектант. За видимо мръсни ръце, използвайте сапун и вода, последвано от подсушаване на ръцете с хартиени кърпи за еднократна употреба. Ако това е невъзможно, използвайте чисти кърпи кърпи и ги заменете когато станат мокри.

5. Медицинска маска трябва да се предоставя на пациента, да се носи максимално и да се сменя на всеки 2-3 часа. Материали, използвани за покриване на устата и носа трябва да се изхвърлят или почистват подходящо след употреба (напр. измиване с обикновен сапун или перилен препарат и вода).

6. Полагащите грижи трябва да носят плътно прилепнала медицинска маска, която покрива устата и носа, когато са в стаята на пациента. Маските не трябва да се докосват по време на употреба. Ако се намокри или замърси от секрети, тя трябва незабавно да бъде заменена с нова, чиста и суха маска. Отстранете маската, като използвате подходящата техника- не пипайте предната част, а вместо това я развържете, изхвърлете веднага след употреба и изпълнете препоръките за дезинфекция на ръцете.

7. Използвайте ръкавици за еднократна употреба и маска при предоставяне на орална или дихателна помощ и при работа с изпражнения, урина и други отпадъци. Изпълнете хигиенна дезинфекция на ръцете преди и след сваляне на ръкавици и маска.

8. Не използвайте повторно маски или ръкавици.

9. Почиствайте и дезинфекцирайте повърхности, които са често докосвани в стаята, в която се полагат грижи за пациента, като нощни шкафчета, рамки и други спални, мебели. Трябва да бъде използван първо домакински сапун или перилен препарат за почистване, а след това след изплакване и третиране с обикновен домакински дезинфектант, съдържащ 0,5% натриев хипохлорит.

10. Почистете и дезинфекцирайте поне веднъж дневно повърхностите в банята и тоалетната както е описано в т. 9.

11. Почистете дрехите на пациента, спалното бельо, кърпи за ръце и баня, използвайки прах за пране и вода или изперете в пералня при 60–90 ° C с обикновен домакински препарат и изсушете старателно. Поставете замърсеното бельо в затворена чанта за пране и не разклащайте. Дрехите на болния трябва да се перат отделно от останалите дрехи на членовете от домакинството.

12. Ръкавици и защитно облекло трябва да се използва при почистване на повърхности, работа с дрехи или спално бельо, замърсени с телесни течности. Могат да се използват домакински ръкавици или за еднократна употреба. След употреба, домакинските ръкавици трябва да се почистват със сапун и вода и да се обеззаразяват с 0,5% натрий хипохлоритен разтвор. Ръкавици за еднократна употреба (напр. нитрил или латекс) трябва да се изхвърлят след всяка употреба. Извършете хигиенна дезинфекция на ръцете преди и след сваляне на ръкавици.

13. Ръкавици, маски и други отпадъци, генерирани по време на грижите в дома на пациента трябва да се поставят в кош за отпадъци с капак в стаята на пациента, преди да бъдат изхвърлени отделно като инфекциозни отпадъци.

14. Избягвайте излагане на други замърсени предмети от непосредствената среда на пациента (напр. не споделяйте четки за зъби, цигари, прибори за хранене, съдове, напитки, кърпи, кърпи или спално бельо).

15. Когато здравните работници осигуряват домашни грижи, те трябва да извършват оценка на риска за избор на подходящи ЛПС и да следват препоръките за предпазване при контакт.

Източник: Technical guidance Home care for patients with suspected novel coronavirus (nCoV) infection presenting with mild symptoms and management of contacts (WHO).
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Революция: На фитнес, без дори да ходиш до залата. И то, безплатно!
Златни кюлчета се продават като топъл хляб в магазините на Южна Корея
Уорън Бъфет за ИИ и въпроса, на който и най-добрите икономисти нямат отговор от 100 години
Урсула фон дер Лайен: Трябва да попречим на Китай да наводни пазара в ЕС с електромобили
800 000 души в Европа и САЩ са паднали в капана на една от най-големите онлайн измами
Цитат на деня
Колонката на мениджъра: Три истории с поука от Катя Димитрова, съосновател и управляващ партньор на Интерпартнерс
Как да убедите Google, че сте експерт във вашата ниша