Планетата е задръстена от милиарди тонове пластмасови отпадъци

Планетата е задръстена от милиарди тонове пластмасови отпадъци

Планетата е задръстена от милиарди тонове пластмасови отпадъци

Планетата е задръстена от милиарди тонове пластмасови отпадъци, натрупани от 1950-те години насам и ситуацията се влошава заради липсата на ефикасно рециклиране. Това твърди проучване, публикувано от американското списания Science Advances.

Учени от университетите в Джорджия и Калифорния са пресметнали, че 8,3 млрд. тона отпадъци са произведени от 1950 г. до 2015 г. 6,3 млрд. тона от тях са трудно биоразградими. От тях само 9% са били рециклирани, 12% - изгорени, а 79% са натрупани в депа или в природата, особено в океаните, където се изхвърлят над 8 млн. тона пластмаса годишно.

Делът на отпадъците, складирани в депа в развитите страни е нараснал от 1% през 1960 до над 10% през 2005.

Ако се запази сегашното темпо, количеството пластмасови отпадъци в депата и в природата ще нарасне до 12 млрд. тона до 2050 г. или 35 000 пъти масата на Емпайър стейт билдинг в Ню Йорк, подчертават авторите на проучването.

Световното производство на пластмаса се е покачило т 2 млн. тона през 1950 до 400 млн. тона през 2015 г.

Половината от цялата пластмаса става отпадък след 4 или по-малко години употреба, казват авторите на доклада и подчертават необходимостта от устойчиво управление на производството и на отпадъците.

Нашите прогнози показват необходимостта от критичен анализ на материалите, които използваме, и начина, по който управляваме отпадъците, казват авторите.

Според тях рециклирането е полезно, ако позволява да се ограничи производството на нови количества пластмаси. Изгарянето обаче може да има вредно въздействие върху околната среда и здравето на хората.

Почти всички най-често използвани пластмаси не са биоразградими, което значи, че могат само да се натрупват и ще останат в природата още стотици дори хиляди години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ