Първата инсталация в България за сортиране на стъкло по цвят бе открита днес

Първата инсталация в България за сортиране на стъкло по цвят бе открита днес

Първата инсталация в България за сортиране на стъкло по цвят бе открита днес

Първата у нас инсталация за сортиране на стъкло по цвят бе открита днес в с. Равно поле. Модерната линия е изградена със средства на ЕКОПАК България и има капацитет да обработва 100 тона стъклени опаковки на ден.

На официалната церемония по откриването присъстваха министърът на околната среда, водите в оставка на Ивелина Василева, столичния кмет Йорданка Фандъкова, Светослав Атанасов, изпълнителен директор на Кока-Кола Хеленик Ботълинг Къмпани и председател на борда на директорите на Екопак България и Красимир Живков, зам.-министър на околната среда и водите.

Новата инсталация ще намали значително количеството на депонирани стъклени опаковки и консумирането на електроенергия. Освен това ще намали използването на природни суровини в производството на нови опаковки. Не на последно място чрез новата инсталация ще се понижат вредни емисии в атмосферата.

„Инвестицията в нови технологии повиши капацитета на инсталацията  два пъти, намали съдържанието на замърсители в готовата суровина два пъти, гарантира по-високо качество и дава възможност за разделяне на стъклото по цвят. Това е добра новина за рециклиращите заводи в България, както и за производителите на продукти в стъклени опаковки – те ще получат по-чиста суровина и съответно по-качествени опаковки”, обясни Тодор Бургуджиев, изпълнителен директор на ЕКОПАК България

Нуждата от подобна инвестиция е породена и от повишаване на качествените критерии, които установяват кога отпадъците от стъклени опаковки престават да бъдат отпадък и се определят като суровина. Освен това за последните 3 години клиентите на ЕКОПАК България отчитат ръст на опаковките от стъкло общо с 30% в сравнение с 15% ръст на всички видове опаковки пуснати на пазара. И не на последно място е предложеният пакет от мерки за прилагане на „кръгова икономика” на ЕК, който предвижда нарастване на целите по рециклиране на стъкло на 75% до 2025 г. (в момента тази цел е 60%).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ