Северният полюс преживява най-горещата година

Северният полюс преживява най-горещата година

Северният полюс преживява най-горещата година

Арктика преживява 12-те най-топли месеца от 1900 г. насам, откакто се регистрират температурите в най-северната част на планетата.

Между октомври 2015 и септември 2016 г. температурите са се повишили с 3,5 градуса по Целзий спрямо 1900 г., съобщи Американската агенция по океаните и атмосферата, цитирана от Франс прес.

„Рядко наблюдаваме толкова силен и ясен сигнал от Арктика за постоянното затопляне и неговите каскадни ефекти върху околната среда, както тази година“, отбелязва Джеръми Матис, директор на програмата за арктически изследвания в агенцията.

Районът се затопля два пъти по-бързо от останалата част на планетата. Очаква се 2016 г. да бъде най-топлата на Северния полюс и това ще е третата поредна година с температурен рекорд в модерните времена.  

В съставянето на доклада на агенцията са участвали 61 учени от цял свят. Той подчертава, че рекордната топлина през есента е забавила момента на замръзване на океана и е довела до топене на ледовете и снега в Гренландия.

От средата на октомври до края на ноември арктическият лед е бил най-тънък от началото на сателитните наблюдения през 1979 г. – средно 28% по-малко от средното за периода от 1981 до 2010 г., съобщава агенцията.

Според климатолозите затоплянето се дължи най-много на емисиите парникови газове, изхвърляни в атмосферата от горенето на изкопаеми горива, и е подсилено от тихоокеанския феномен Ел Ниньо през тази година.

Според доклада фауната и човешките популации в региона понасят негативни ефекти от климатичните промени. Повишената киселинност в океана в резултат на затоплянето увеличава стреса включително върху черупчестите, които се нуждаят от калциев карбонат, за да формират черупките си. Това се отразява и на местните хора, за които риболовът е основно препитание.

Повишаването на температурите увеличава количеството паразити, които засягат малките гризачи земеровки.  Същите паразити по-рано заразиха популациите птици по крайбрежието и дават на учените основание да смятат, че много животински видове ще започнат да мигрират на север.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ