Австрия се съгласи да плаща за руския газ в рубли. 10 европейски компании откриха сметки в "Газпромбанк"

Икономика

Австрия, в лицето на нефтогазовата компания  OMV, се съгласи с условията на Руската федерация за плащане на доставките на газ в рубли, заяви австрийският канцлер Карл Нехамер.

„Ние, тоест OMV, приехме условията за плащане, както и германското правителство. Беше установено, че те [б.р.условията] съответстват на условията на санкциите. Това беше важно за нас“, обясни канцлерът.

Нехамер коментира и спирането на доставките за България. "Според наличната информация, двете държави няма да плащат за руския газ при условията на Москва. В резултат на това София и Полша изпитват проблеми с доставките на газ от Русия", каза австрийският канцлер.

Немахер добави, че  по време на визитата му в  Москва руският президент Владимир Путин го е уверил, че доставките на газ ще продължат да се извършват в пълния им обем и при възможност за плащане в евро.

Енергийният министър на Австрия Леонере Гевеслер заяви, че без руски газ страната не може през годината да запълни хранилищата си. Австрия сега е зависима 80 % от руски газ страна. Спореуд енергийния министър Леоноре Гевеслер трябва да се търсят алтернативни доставчици.

10 европейски компании са открили сметки в Газпромбанк, за да плащат за газ в рубли, съобщи междувременно Bloomberg. Също така четирима вносители на газ от Русия вече са платили за закупуването на гориво в руска валута, допълва агенцията като се позовава на собствен, добре информиран източник. Събеседникът на изданието не уточнява за кои организации става дума.

Със сигурност, сред страните, които приемат руските условия за плащане на газ е Унгария. Будапеща ще превежда евро за плащане на газ от Русия, след което те ще бъдат превалутирани в рубли в Газпромбанк, съобщи унгарският министър на външните работи и външноикономическите отношения Петер Сиярто в профила си във Фейсбук.
Сиятро добавя, че доставките за Унгария през България не би трябвало да са застрашени, тъй като според Газпром транзитът е по "самостоятелен маршрут". По-рано в официалното си уведомление до България и Полша за спирането на доставките Газпром изрично предупреди двете държави в качеството им на страни, през които се транзитира синьото гориво, че "в случай на неразрешено отклоняване на руски газ от обема, предназначен за трети страни, транзитът ще бъде намален с незаконно изтегления обем."

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер