Лагард: Нестабилността при енергийните цени може да надживее проблема с веригите на доставки

Лагард: Нестабилността при енергийните цени може да надживее проблема с веригите на доставки

Лагард: Нестабилността при енергийните цени може да надживее проблема с веригите на доставки

Нестабилността в цените на енергията може да надживее настоящите проблеми с доставките заради пандемията от коронавирус. Това заяви пред Си Ен Би Си президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард.

Еврозоната, подобно на много други региони, е изправена пред проблеми с веригата за доставки, предизвикани от COVID-19 и ограничителните мерки срещу неговото разпространение.

Според Лагард обаче скокът на цените на енергията и влиянието му върху инфлацията ще бъде много по-дългосрочен проблем за региона.

„Нещата ще си дойдат на мястото, след като бъдат открити нови източници на доставки“, коментира тя, определяйки настоящата икономическа среда като „период на приспособяване“.

„Енергията обаче ще бъде тема, с която ще продължим да се занимаваме по-дълго. тъй като ние сме в период на преход от източниците на енергия, базирани на изкопаеми горива. Ние се стараем да бъде много по-малко зависими от изкопаемите горива“ , каза Лагард.

В момента еврозоната, а и цяла Европа, страда от недостиг на природен газ, който доведе със себе си скок на сметките за енергия на крайните потребители. Някои правителства, сред които тези на Испания, Гърция и Франция, вече започнаха да предприемат мерки за подкрепа на гражданите.

Въпреки това продължава да съществува много несигурност относно продължителността на ценовия натиск на енергийните пазари и влиянието му върху инфлацията в региона на единната валута.

Някои експерти смятат, че скорошният скок на цените, особено при природния газ, се дължи отчасти на новите климатични политики на ЕС и на прехода към възобновяеми източници на енергия.

Еврокомисарят по опазването на климата Франс Тимерманс е категоричен, че ЕС не е виновен за повишението на цените. „Само около една пета от ръста може да бъде приписан на скока на цените на въглеродните емисии“, заяви той пред Европейския парламент по-рано този месец. „Останалата част се дължи на недостига на пазара“, добави той.

На въпрос дали климатичните цели на ЕС ще доведат до повишаване или понижаване на инфлацията Лагард заяви, че в момента се провеждат прочувания и че академиците все още нямат категорично становище по темата.

„Прочетох някои от тези прочувания и моето предположение е, че преходът води до ръст на цените в краткосрочен план, но по-късно може да има дефлационен ефект“, коментира тя.

Лагард коментира и ситуацията със задлъжнелия китайски строителен предприемач Evergrande, като заяви, че негов евентуален фалит ще има ограничено отражение за еврозоната.

„Имам много ярки спомени от борсовите събития в последно време в Китай, които се отразиха в цял свят. В Европа и по-специално в еврозоната пряката експозиция ще бъде ограничена“, каза тя, като добави, че засега отражението е само в Китай.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ