Пандемията продължава да хвърля дълга сянка върху търсенето на петрол

Пандемията продължава да хвърля дълга сянка върху търсенето на петрол

Пандемията продължава да хвърля дълга сянка върху търсенето на петрол

Международната агенция по енергетика (МАЕ) понижи прогнозите си за световното търсене на петрол за първи път от няколко месеца насам на фона на нарастващият брой на заразените с COVID-19 и продължаващата слабост в авиационния сектор, предаде Си Ен Би Си.

В месечния си доклад от МАЕ прогнозират, че световното търсене на петрол ще достигне 91,1 млн. барела на ден, което представлява спад от 8,1 млн. барела на ден в с равнение с предходната година. Това със 140 хил. барела на ден по-малко в сравнение с предходната прогноза на агенцията.

МАЕ също така ревизира 240 хил. барела на ден надолу прогнозата си за търсенето през 2021 г. до 97 млн. барела на ден, като за основен източник на слабост в сектора се посочва самолетното гориво.

Докладът на МАЕ идва броени дни, след като някои от най-големите енергийни компании в света отчетоха рекордни загуби през второто тримесечие, причинени от поевтиняването на черното злато на фона на ограничителните мерки срещу разпространението на коранавируса.

„Що се отнася до горивата за наземния транспорт, търсенето през първата половина на 2020 г. беше малко по-силно от очакваното, но ние оставаме предпазливи в оценката си за втората половина на годината, като нарастването на случаите на COVID-19 ни накара да понижим прогнозите си, основно за бензина“, се казва в доклада на МАЕ.

По-рано тази година изпълнителният директор на Мае  Фатих Бирол заяви пред репортери, че 2020 г. може да е най-лошата в историята на петролните пазари.  От началото на годината петрола е поевтинял с над 25%.

Пандемията продължава да хвърля сянка

Пандемията от коронавирус „хвърли дълга сянка“ върху търсенето на петрол, се казва още в доклада на МАЕ.

Базираната в Париж агенция казва, че авиацията и транспорта – два основни компонента на потреблението на петрол, все още изпитват трудности заради COVID-19.

Изчисленията на агенцията показват, че авиационната активност, измерена в пътнически километри, се е свила с две трети от нормалните си нива през юни, които традиционно е един от най-натоварените месеци за въздушния трафик.

Същевременно с това данните за за мобилността през юли показват, че търсенето на гориво остава под сезонните норми в Европа и Северна Америка. Тези данни са „много по-лоши“ в региони, където продължава бързото разпространение на вируса, като например Латинска Америка и Индия.

По-рано този месец броят на новите случаи на заразени с коронавирус в световен мащаб достигна най-високото си ниво от първите дни на пандемията насам. По последни данни на университета „Джонс Хопкинс“ регистрираните случаи на COVID-19 по света са 20,6 млн., като близо 750 хил. души са загубили битката с болестта.

Балансът на петролните пазари остава деликатен

МАЕ прогнозира добива на петрол да падне с 7,1 милиона барела на ден през 2020 г. и да нарасне с 1,6 млн. барела на ден през следващата година.

От агенцията поясниха, че добива е скочил с 2,5 млн барела на ден до 90 млн. барела на ден през юли, след като Саудитска Арабия прекрати доброволното съкращение на добива , Обединените арабски емирства превишиха целевата продукция по споразумението на ОПЕК+ и производството на САЩ започна да се възстановява.

„Данни ни показват, че през юни търсенето е надминало предлагането. Продължаващата несигурност, причинена от COVID-19, и възможността за ръст на добива, правят трдуно намирането на баланс на пазарите” , казват от МАЕ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ