MAE прогнозира бум на възобновяемите енергии

MAE прогнозира бум на възобновяемите енергии

MAE прогнозира бум на възобновяемите енергии

Възобновяемите източници на енергия, чийто капацитет силно нарасна тази година въпреки кризата, ще се превърнат през 2025 година в основния производител на електричество в света, изпреварвайки въглищата. Това прогнозира Международната агенция за енергията (МАЕ), цитирана от Франс прес. МАЕ призовава за продължаване на държавната подкрепа за тази алтернатива на енергийно производство.

Възобновяемите енергии могат да устоят на Ковид кризата, но не и на политическата несигурност, предупреди изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол. Агенцията публикува днес доклада си "Възобновяеми енергии 2020 година".

Тази година, докато изкопаемите горива се сриваха, новите производствени мощности се съсредоточиха на близо 90 процента върху възобновяемите енергии, водени от слънчевата, вятърната енергия и хидроелектричеството, особено много в САЩ и Китай. Тези нови мощности се очаква да достигнат рекордното равнище от 200 гигавата, информира БТА.

Този процес ще се ускори допълнително през 2021 година и ще достигне безпрецедентен растеж от 2015 година, се посочва в годишния доклад. Това ще стане най-вече с осъществяването на проекти, спрени заради Ковид-19.

Този бум от 10 процента на мощностите през 2021 година ще се прояви най-вече в ЕС и Индия, според доклада.

Така вятърните и фотоволтаичните мощности ще превишат газовите през 2023 година и въглищните през 2024, прогнозира МАЕ, която консултира много страни по отношение на енергийната им политика.

През 2025 година възобновяемите енергии ще се превърнат в основен източник на електрическо производство в света, слагайки край на пет десетилетия, през които въглищата бяха начело, подчерта Бирол. Те ще доставят една трета от електричеството в света и ще имат двойно по-голяма мощност от сегашната на Китай от всякакви енергийни източници.

През идните години ще има бум най-вече на енергия, добивана от вятърни турбини в открито море, подхранван от бърз спад на производствените разходи: през 2025 година офшорната енергия ще е една пета от пазара на вятърна енергия, според МАЕ.

Тази година особено забележително беше ускореното изграждане на мащности в САЩ и Китай, където развойните отдели искаха да се възползват от последните субсидии.

През първите 10 месеца на годината търговете на мощности в Китай, Индия и Европа се увеличиха с 15 процента спрямо същия период на 2019 година. Това е нов рекорд, който добре показва важността на очакваните перспективи в средносрочен и дългосрочен план, се подчертава в доклада на МАЕ. В същото време на борсовите пазари стойността на акциите на компаниите за слънчева енергия се удвои спрямо декември 2019 година.

МАЕ призова правителствата да поддържат този импулс и изрази опасенията си от спирането на мерките за подкрепа на ключови пазари като Китай и за фотоволтаичната енергия: в зависимост от способността на правителствата да реагират на тази несигурност новите възобновяеми мощности биха могли или леко да се понижат през 2022 година, или да нараснат с 25 процента.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ