Повече въглища, по-малко газ ще търси Европа тази година

Повече въглища, по-малко газ ще търси Европа тази година

Повече въглища, по-малко газ ще търси Европа тази година

Търсенето на природен газ в Европа ще бъде по-слабо в сравнение с предходната заради високите цени на синьото гориво, които правят въглищата по-привлекателен вариант за генериране на електроенергия. Това прогнозира Международната агенция по енергията (МАЕ), цитирана от Ройтерс.

През миналата година потреблението на газ в Европа е нараснало с 5,5% до 552 млрд. кубични метра. Очакванията са тази година търсенето да спадне с около 4,5% до 527 млрд. кубични. Този резултат се дължи отчасти на намаленото изгаряне на газ в енергийния сектор, което може да се свие с 6% спрямо 2021 г., посочват от МАЕ в тримесечния си доклад за газовите пазари.

„Очаква се производството на електроенергия чрез природен газ да намалее на фона на силното разширяване на възобновяемите енергийни източници, като в същото време високите цени на синьото гориво продължават да тежат върху неговата конкурентоспособност спрямо въглищната енергия", отбелязват от базираната в Париж организация.

Цените на газа в Европа и Азия се покачиха до рекордно високи през миналата година, а тези  в САЩ достигнаха най-високото си равнище от десетилетие насам. Поскъпването се дължеше на ограничените доставки, ниските нива в газовите хранилища и конкуренцията в лицето на втечнен природен газ (LNG).

Макар че европейските цени на въглищата и въглеродните емисии в ЕС също скочиха, това повишение изостава от ръста на цените на газта, което измести краткосрочните пределни разходи в полза на използването на въглища за производство на електроенергия.

В Европа по-ниските от обичайното доставките по тръбопроводи от Русия, комбинирани с опасенията за прекъсване на доставките при западни санкции срещу Москва в случай на инвазия в Украйна, спомагат за запазване на ценовото поскъпване на газа и в началото на тази година.

МАЕ очаква тази година цените на европейския газ и тези на втечнения газ в Азия да достигнат средно съответно 26 долара за метричен милион британски топлинни единици (mmBtu) и 27 долара mmBtu, което се равнява съответно на 79,50 евро за мегаватчас (MWh) и на 82,50 евро за MWh.

Очакванията са високите цени на газа да се задържат до средата на тази година и след това да тръгнат надолу, стига да се подобри наличността на доставките.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ