Мексико национализира добива на литий

Мексико национализира добива на литий

Мексико направи крачка към национализацията на залежите от литий, основен метал за производството на електрически батерии, които трябва да заместят двигателите с вътрешно горене в електрическите автомобили в борбата с промените на климата, предаде Франс прес.

Литият е част от наследството на Мексико, което изключва каквито и да е нови концесии на частни компанииспоред реформа на закона за мините, приета от мнозинството депутати на левия президент Андрес Мануел Лопес Обрадор. Предишните правителства са предоставили осем концесии, които продължават да са в сила.

Мексико разполага с големи резерви от литий в северния щат Сонора, съобщи през 2019 г. специализираният сайт „Майнинг текнолъджи“. В момента проектите са в проучвателна фаза.

Одобрен с 298 гласа "за" от общо 500 депутати, законът трябва да бъде гласуван и от Сената, където управляващото национално движение за обновление (МОРЕНА) също разполага с мнозинство.

Междувременно в неделя Камарата на депутатите отхвърли реформа на конституцията, целяща да засили ролята на държавата на пазара на електричество, информира БТА.

Законът за лития е бил приет с обикновено мнозинство, докато реформата на конституцията се е нуждаела от две трети от гласовете, с които мексиканският президент не е разполагал сред депутатите.

Този проект за реформа на пазара на електроенергия разтревожи САЩ, които предупредиха за безкрайните съдебни спорове в рамките на споразумението за свободна търговия Мексико-САЩ-Канада. 

Президентът Лопес Обрадор заяви, че депутатите от опозицията, които са гласували срещу реформата, са извършили "акт на предателство" към Мексико.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Желязков: В атаките срещу приемането на еврото имаме данни за руско участие
Гърция поиска помощ от ЕС в борбата с горските пожари
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
Неработещи климатици и работа навън са най-честите сигнали за опасни условия на труд в жегата към Инспекцията по труда
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Вучич: Сърбия няма да въвежда санкции срещу Русия, продължаваме с принципната си политика
Близо 4000 служители на НАСА избират да напуснат Aгенциятa