Петролът може да се срине до невиждано ниски цени при изпълнение на Парижкото споразумение

Петролът може да се срине до невиждано ниски цени при изпълнение на Парижкото споразумение

Петролът може да се срине до невиждано ниски цени при изпълнение на Парижкото споразумение

Цената на петрола може да сe срине до 10 долара на барел до 2050 г., ако светът успее да електрифицира енергийния пазар и да изпълни целите на Парижкото споразумение. До това заключение стига доклад на  компанията за енергийния изследвания и консултантски услуги Wood Mackenzie, цитиран от Си Ен Би Си.

Според компанията ако световните лидери предприемат решителни действия за ограничаване на глобалното затопляне с до по-малко от 2 градуса по Целзий до 2050 г., каквато е основната цел на Парижкия климатичен договор, то търсенето на петрол ще спадне „значително“.

От Wood Mackenzie посочват, че при сценарии на ускорен преход, енергийния пазар ще бъде до голяма степен електрифициран до средата на века, намалявайки значително потреблението на изкопаеми горива. При този сценарии търсенето на петрол може да намалее със 70% спрямо настоящите нива до 2050 г.

От компанията прогнозират, че търсенето ще започне да пада от 2023 г., като след това спадането ще се ускори значително – годишно темпо от по 2 млн. барела на ден.

Според доклада цените на петрола ще навлязат в етап на „терминален спад”, като международният бенчмарк – сортът Брент, ще падне до между 37 и 42 долара за барел до 2030 г. Към 14:50 часа днес той се търгува за 66,55 долара за барел. От Wood Mackenzie посочват, че референтния сорт може да поевтинее до 28-32 долара за барел през 2040, преди да достигне дъно от 10-18 долара през 2050 г.

Близо 200 страни ратифицираха Парижкото споразумение за климата през 2015 г., поемайки ангажимента да ограничат въглеродните си емисии, така че повишаването на температурата на планетата да остане „доста под“ 2 градуса по Целзии над прединдустриалните нива и да продължат усилията за ограничаване на повишаването на температурата с 1,5 градуса по Целзий.

Някои учени по климата обаче смятат, че постигането на тази цел на практика вече е невъзможно. Според анализ на Организацията на обединените нации, публикуван през февруари, поетите от  страните по света ангажимент за ограничаване на емисиите на парникови газове, са „твърде далеч” от задълбочените мерки, необходими за избягване на най-опустошителните последици от влошаване на климата.

Ан-Луиз Хитъл от Wood Mackenzie, подчерта, че представеният днес доклад на консултантската компания представя един определен сценарий и не представлява базова прогноза.

„Въпреки това петролната и газовата индустрия не могат да си позволят да бъдат самодоволни. Рисковете, свързани със стабилната политика за изменение на климата и бързо променящите се технологии, са твърде големи“, добави тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ