Русия вече печели повече от злато, отколкото от газ

Русия вече печели повече от злато, отколкото от газ

Русия вече печели повече от злато, отколкото от газ

Руските златодобивни компании са извлекли 66,4 тона злато само в рамките на месеците април и май. Стойността на метала е 3,58 млрд. долара, което е повече от продажбите на природен газ, равняващи се на 2,4 млрд. долара за същите два месеца, предаде руския бизнес канал РБК. Все още няма официални данни, но очакванията на представители на Руската централна банка са, че в рамките на третото тримесечие общите приходи на газовия монопол Газпром ще бъдат 3,5 млрд. долара. Това е най-ниското ниво от 2002 г. насам.

„За първи път от 1994 г. износът на злато е повече от износа на газ“, коментира Максим Худалов от Аналитичната агенция за кредитен рейтинг (ACRA). Очакванията му са, че износът на руски газ за Европа ще паднат от 200  млрд. куб. м. през 2019 г. до 163 млрд. куб. м. през тази година. По време на глобалната пандемия потреблението на енергийни ресурси по целия свят силно се понижи.  

Около 80% от износа на руско злато е насочен към Великобритания, тъй като Лондон е центърът на глобалната търговия със злато. Рекордните доставки са 14 пъти по-големи в сравнение с направените през април и май миналата година. От началото на годината досега приходите от злато в Русия се оценяват на 4 млрд. долара. Освен това Централната банка на страната спря да изкупува злато на 1 април,  тъй като вече има в резервите си 74 млн. тройунции. След Китай и Австралия Русия е третият най-голям производител на злато в света. 

Златото се радва на много засилен интерес, тъй като то обикновено се счита за сигурно място за съхранение на стойност при нестабилна икономическа ситуация. Цената на жълтия метал наскоро прехвърли кота 1800 долара за една тройуниция. В рамките на последната една година стойността на златото нарасна с 27%, а от последното дъно, което беше в средата на 2018 г. увеличението е с цели 50%. Исторически най-високата цена на златото беше записана в средата на 2011 г., когато стойността му достигна близо 1900 долара за тройунция.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ