На война като на война - Саудитска Арабия вдига добива си на петрол през април

На война като на война - Саудитска Арабия вдига добива си на петрол през април

На война като на война - Саудитска Арабия вдига добива си на петрол през април

Саудитският петролен гигант Сауди Арамко (Saudi Aramco) съобщи днес, че ще доставя на клиентите си 12,3 милиона барела дневно суров петрол през април. Така компанията на практика обявява увеличение на производството, след като Рияд вече поведе ценова война срещу Москва, информира Франс прес, цитирана от БТА.

Сауди Арамко ще доставя на клиентите си 12,3 милиона барела дневно през април, се посочва в комюнике на компанията, публикувано на сайта на Саудитската фондова борса.

Най-големият износител на черно злато в света, Саудитска Арабия добива в момента близо 9,8 милиона барела дневно, което означава, че тя ще увеличи производството с 2,5 милиона барела от април.

"Компанията се споразумя с клиентите си да им доставя такива обеми от 1 април 2020 година. Компанията очаква това да има положителен финансов ефект в дългосрочна перспектива", се подчертава в комюникето на Сауди Арамко.

Рияд вече свали цените на петрола си от април в отговор на провала на преговорите между ОПЕК и Русия за споразумение. Целта му бе да се въведе допълнително свиване на добива, за да се стимулират спадащите цени заради епидемията от новия коронавирус, припомня Франс прес.

Потребители на саудитски петрол са поискали от 30 до 50 процента по-големи обеми през април

Най-малко трима големи потребители на петрол от Саудитска Арабия са поискали от Рияд от 30 до 50 процента по-големи обеми от първоначално планираните през април, съобщи Блумбърг. Според източник на агенцията тази стъпка е свързана с понижението на цената на петрола от Саудитска Арабия.

Двама от тези клиенти са петролни рафинерии в Североизточна Азия. Те планират да преработват част от допълнително закупения петрол, а останалите количества възнамеряват да складират в хранилища.

Допълнителното закупуване на петрол от Рияд може да означава, че потребителите ще купуват значително по-малки количества на спот пазарите, отбелязва Блумбърг. Това може да се отрази отрицателно на пазарите, на които компаниите обикновено продават петрол на търгове и чрез спот трансакции, което засяга Западна Африка и част от потоците руски петрол, отбелязва ТАСС.

Котировките на петрола се понижиха след информациите, че страните от ОПЕК+ не са успели на преговорите във Виена да се споразумеят за допълнително съкращаване на добива в условията на намалялото търсене заради разпространението на коронавируса.

ОПЕК предлагаше да се намали допълнително производството с 1,5 милиона барела на ден до края на 2020 година, но Русия и Казахстан се противопоставиха, припомня ТАСС.

Какво означава всичко това?

Напрежението в петролната индустрия нарастна в петък, когато на срещата на ОПЕК се реши намаляването на дневния добив на петрол с 1,5 милиона барела.

Целта на намаляването на добива е една - стабилизирането на цените, които започнаха девалвация след избухването на епидемията от COVID-19. Въпреки договорката, Русия отказа да участва в нея под предтекст, че ще претърпи големи загуби.

Рияд не закъсня с отговора към Москва и също отказа да понижи дневния добив. Сега дори обяви, че ще го увеличи през следващия месец. Саудитска Арабия обяви и големи отстъпки за петрола си. Държавата има големи валутни резерви и може да издържи ниските цени с месеци. Освен това разходите за производство на един барел в кралството възлизат на около $3, докато в Русия те са около $20, а в САЩ около 16 долара. 

Така изглежда, че най-големият губещ е именно Русия, последвана от САЩ. Ако има някой печеливш в ситуацията, то това е Китай. Те са най-големият нетен вносител на петрол и съответно могат да се възползват от ниските цени.

Според редица световни енергийни експерти, за сериозни проблеми може да се говори, ако цената удари 27 долара за барел. Това би усложнило създалата се вече петролна война, а при по-голям спад, световната икономика може да изпадне в рецесия.

Ако цените се стабилизират на около $30 за барел или продължат да падат, това трябва да се усети и при крайните потребители.

Но ще успеят ли Щатите и Русия да удържат натиска на световния номер едно производител на петрол, остава неясно. "Ще минем през това достойно, руската икономика бързо ще се възстанови", заяви по този повод президентът Владимир Путин в публична изява днес пред руската Дума. Той участва в парламентарна дискусия за предстоящото гласуване на внесените от Кремъл поправки в Конституцията и взе отношение по широк кръг от теми, включително сривовете на петролните и фондовите борси ден по-рано.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ