"Високото напрежение" на енергийната борса идвало от ТЕЦ "Марица Изток 2" (обзор)

Високото напрежение на енергийната борса идвало от ТЕЦ Марица Изток 2 (обзор)

"Високото напрежение" на енергийната борса идвало от ТЕЦ "Марица Изток 2" (обзор)

ТЕЦ „Марица Изток-2“ беше поставена в центъра на "високото напрежение", разразило се днес заради рекордното поскъпване на електроенергията на свободния пазар. Бизнесът постави ултиматум в писмо до служебния премиер, а темата влезе и в дневния ред на парламентарните дебати в пленарна зала. И работодателските организации, и депутати призоваха "Марица Изток-2" да увеличи производствените си мощности, което е сочено като една от основните причини за формирал се в последните дни дефицит на енергийната борса и рязкото повишаване на цените.

"Марица Изток-2" работи на по-малко от 40% от общия си капацитет за производство на електроенергия, въпреки рекордно високата цена на електричеството, показа проверка на „Мениджър Нюз“. Централата има мощности за 1600 мегавата, но в момента натоварването е само 600 мегавата, а вчера е било още по-малко: едва 20% от целия й капацитет. От Министерството на енегетиката съобщиха, че са взети мерки ТЕЦ Марица Изток 2 да включи нови мощности. Така от днес работи и трети генериращ блок в ТЕЦ-а. Общият брой на генериращите  блокове на централата  обаче са 8. Според източници на "Мениджър Нюз" няма чисто технологични причини да не се пускат още блокове - централата няма проблем с липса на персонал или въглища. Служебното правителство назначи ново ръководство на ТЕЦ-а, но предишното обжалва отстраняването си, което може да е сред причините за липсата на достатъчно производство на ток от ТЕЦ-а, коментират запознати. 

Капацитетът е ограничен, въпреки, че от началото на юли досега средната цена на електроенергията на свободния пазар, търгувана на Българската независима енергийна борса в пазарния сегмент „Ден напред“ възлиза на 193 лв. на мегаватчас. За днес има сключени сделки в пиковите часове, достигащи дори рекордната сума от 400 лв. на  мегаватчас. За сравнение през същия период на миналата година цената на мегаватчас на борсата варираше между 50 и 90 лв.

Призиви за увеличение на натоварването на най-голямата  ТЕЦ се чуха и от парламентарната трибуна днес след като бизнесът излезе с настояване за оставки и спешни мерки за овладяването на рязкото поскъпване на електроенергията на свободния пазар. „Държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" трябва да пусне още от блоковете си“, заяви в парламента енергийният експерт и депутат от "Има такъв народ" Иван Хиновски, който е и председател на Българския енергиен и минен форум.  "От няколко дни на борсата цари хаос. Заради ниското потребление на електроенергия се създава изкуствен дефицит, поради което цената расте", обобщи ситуацията на енергийния пазар Хиновски.

В резултат от пика на ценовите нива редица предприятия, сред които и структуропределящи за икономиката на страната, са спрели работа, добави той. За изключване на производствени мощности съобщиха и от АОБР по-рано днес, като предупредиха, че четирите най-големи работодателски организации са в готовност за национални протести. В ранния следобед от Министерството на енергетиката реагираха с позиция, в която заявиха, че поддържат "активен диалог" с ръководството на централата.  Ръководството на Министерството на енергетиката специално подчертава, че при такава пазарна ситуация ТЕЦ-ът трябва да работи на максимално възможната техническа мощност. От една страна, това ще осигури приходи за дружеството, а от друга ще намали натиска върху потребителите от високите цени на електроенергията, посочват от ведомството. От там подчертават, че задачи от такъв оперативен порядък трябва да са ангажимент, както на ръководството на ТЕЦ-а, така и на ръководството на БЕХ, но въпреки това министерството следи ситуацията и действа активно за включването на "Марица изток 2" на свободния пазар.

В същото време обаче Българският енергиен холдинг, който е собственик на всички държавни дружества, произвеждащи електроенергия, излезе с официална позиция, че няма правомощия да определя пазарното поведение на дружествата от групата. "В рамките на холдинга дъщерните дружества запазват своята оперативна самостоятелност", се казва още в позицията. Холдингът добавя, че са осигурени средства за купуване на квоти за вредни емисии, така че да се подсигури безпроблемната работа на ТЕЦ Марица Изток 2. Тоест холдингът не може да наложи ТЕЦ-а да увеличи производството си.

„При тези високи цени на електроенергията  е изгодно да се увеличи производството, защото при цена от 180 лв. на мегаватчас и нагоре ТЕЦ-овете покриват променливите разходи и започват да покриват и фиксираните. Въпреки това държавният ТЕЦ продължава да се държи неадекватно и да работи на минимална мощност“, коментира депутатът от ДБ Владислав Панев. Според него колкото повече работи ТЕЦ-а, толкова по-ниска ще е цената на тока за индустрията. Защото предлагането на борсата ще започне да превишава търсенето. Така и предприятията ни ще бъдат по-конкурентни. „Иначе изглежда, че бездействието на ТЕЦ-а облагодетелства останалите производители, които диктуват цените и продават прескъпа електроенергия“, коментира още той.

По-рано днес 4-те най-големи бизнес организации у нас обявиха, че настояват за оставки и спешни мерки за понижаване цената на тока. Те предупредиха, че в противен случай ще се наложи да спрат производствени линии, тъй като цената на тока прави продукцията им неконкурентна. За сравнение цената на електричеството в Германия, която е основна дестинация на българския износ, варира около 70 евро на мегаватчас.

Към обяд у нас по данни на Електроенергийния системен оператор у нас производството на електричество бе със следните източници - общо 2000 мегавата мощности от различни кондезационни ТЕЦ, 2000 мегавата от АЕЦ „Козолдуй“, 600 мегавата от фотоволтаици, 500 мегавата водни електроцентрали и 170 мегавата от заводски ТЕЦ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ