Спад в производството на ток от възобновяеми източници у нас

Спад в производството на ток от възобновяеми източници у нас

Спад в производството на ток от възобновяеми източници у нас

Водните електроцентрали в България са генерирали 3,3 млн. мегаватчаса електроенергия през първите шест месеца на 2021 г. Това представлява ръст от цели 77% на годишна база.

Това показват оперативните данни на Електросистемния оператор (ЕСО) за периода 1 януари – 27 юни 2021 г. Като цяло обаче възобновяемите енергийни източници са генерирали 970 хил. мегаватчаса ток в разпределителната мрежа, което е с 6% по-малко в сравнение със същия период на 2020 г. Най-голям спад (15%) има на тока от вятърни паркове, при биомасата понижението е 4%, докато при фотоволтаиците има ръст до 535 хил. мегаватчаса, което представлява ръст от 1% на годишна база.

Според данните общото производство на електроенергия в България през първите шест месеца на годината (от 1 януари до 27 юни) е нараснало с около 10% до 22 млн. меватчаса.

В същото време потреблението на ток в границите на страната нараства значително по-бавно. То се е увеличило с 4% до 19 млн. мегаватчаса.

Това означава, че износът на произведена у нас електроенергия е нараснал значително. Той се увеличава с 87% на годишна база до 2,9 млн. мегаватчаса, докато през същия период на миналата година възлиза на 1,5 млн. мегаватчаса.

По традиция базовите електроцентрали – АЕЦ и ТЕЦ – произвеждат най-голямата част от тока у нас. През първата половина на 2021 г. те са генерирали 17,3 млн. мегаватчаса електроенергия, което е с 4% повече в сравнение с 2020 г.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ