БАН: Има съчинени данни в доклад по "Натура 2000", изпратен в Брюксел

БАН: Има съчинени данни в доклад по Натура 2000, изпратен в Брюксел

БАН: Има съчинени данни в доклад по "Натура 2000", изпратен в Брюксел

Българската академия на науките (БАН) e заявила, че докладът, изпратен от правителството на страната ни до Брюксел във връзка с проекта за опазване на природата на ЕС "Натура 2000", е "откровено фалшив", съобщи независимата общоевропейска медийна мрежа EURACTIV.

9 милиона лева (4,5 милиона евро) за състоянието на видовете и природните местообитания в България, изплатени с парите на данъкоплатците от ЕС, има вероятност да са неправомерно изразходени, отчете през декември в свое разследване журналистката Валя Ахчиева, която също вече е част от EURACTIV. 

Ахчиева е намерила доказателства, че докладът, изпратен от България до Брюксел, който служи за основа за изплащане на стотици милиони евро от средствата на ЕС по "Натура 2000" за шестгодишен период, е написан от хора, които нямат познания по въпросите и не е консултиран със специалисти.

Ето и становището на БАН, на което европейските институции се основават:

Като институт, в който се намира основната част от научния потенциал на България в областта на биологичното разнообразие, ИБЕИ-БАН с отговорност и загриженост разглежда изпратената в Европейската агенция по околна среда информация за състоянието на видовете и местообитанията за периода 2013–2018 г. През този период, въпреки наличните за целта средства, Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) не успяха да организират необходимите дейности за мониторинг на биоразнообразието за целите на националното докладване по чл. 17 на Директива за местообитанията пред Европейската комисия.

Едва при приключването на този период, те възложиха подготовката на докладите по чл. 17 на Директивата за местообитанията на консорциум с преобладаващо чуждестранно експертно участие. Очевидно е, че данните, заложени в доклада, не са актуални, в голямата си част са заимствани от по-ранни проучвания (преди 2013 г.). В редица случаи данни от проучвания на конкретни ограничени обекти или местообитания неправомерно са екстраполирани за цели биогеографски региони.

Част от данните просто са съчинени. 

Не е събрана нова информация през периода 2013-2018 г., която да е резултат от насочени изследвания за целите на докладването. Без каквито и да е аргументи, не са следвани приетите по време на първото докладване методики за оценка на състоянието на целевите видове и местообитания, което не позволява сравнимост на резултатите с получените по-рано.

Не е ясно по каква причина детайлизирани и утвърдени от ИАОС и МОСВ в продължение на няколко години и в хода на няколко проекта методики за картиране и оценка на природозащитно състояние сега са променени. Постоянната промяна на методичния подход (тук не става въпрос за някои малки промени, визирани в ръководството за сегашното докладване) лишава от смисъл мониторинга и води до погрешни заключения за природозащитното състояние и тенденциите, които би трябвало да се определят на основата на многогодишни наблюдения чрез прилагане на един и същ подход.

Формални дейности, както и липса на прецизност и последователност при анализите, проучванията и оценките на различните етапи от работата, могат единствено да доведат до некачествени резултати и натрупване на грешки. По същество те обезсмислят този толкова отговорен за България ангажимент – периодичното докладване на природозащитното състояние на видове и природни местообитания.

Мониторинг на биоразнообразието през 2013–2018 г. в България за целите на националното докладване по чл. 17 на Директивата за местообитанията не е проведен поради неуспеха на МОСВ и ИАОС да го организират, но пък е подготвено докладване на резултатите от такъв мониторинг, което е предоставено на Европейската агенция за околна среда!

Поради изложеното, ние отказваме да участваме в работни групи, които твърдят, че са произвели научен продукт, без при това да са извършили съответните научни изследвания. Ние не искаме чрез евентуално наше участие да легитимираме подобен подход, защото се опасяваме, че могат да бъдат нанесени щети върху българската природа, обществото и авторитета на страната ни в европейски мащаб.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ