Брюксел предлага нов режим за санкции за граждани от цял свят

Брюксел предлага нов режим за санкции за граждани от цял свят

Брюксел предлага нов режим за санкции за граждани от цял свят

Европейската комисия предложи нов законопроект за създаването на санкционен механизъм за тежки нарушения на човешките права в страните извън Европейския съюз, известен още като „европейския закон Магнитски“.

Планът на Брюксел за единна рамка, който трябва да установи глобален режим на санкции, свързани с правата на човека на ЕС, ще замени функциониращата до момента система за замразяване на активи и забрани за пътуване на чужденци, за които се смята, че са нарушили основните човешки права, пише EurActiv.

Това би позволило на европейската общност да вземе под прицел отговорните за сериозни нарушения в целия свят, независимо къде се случват те или кой е отговорен за тях.

По думите на заместник-председателя на ЕК, Марош Шефчович, който представи идеята за новия режим, той „ще даде за първи път възможност за надзор от страна на Комисията върху прилагането на забраните за пътуване“.

От германското председателство на ЕС потвърдиха, че целят страните членки да одобрят проекта до края на тази година, като новият режим може да влезе в сила до януари. Гърция, Кипър, Италия и Унгария изразиха резерви по отношение на плана.

Миналия декември външните министри от ЕС изясниха, че започват работа по европейски вариант на закона „Магнитски“, кръстен на руския адвокат Сергей Магнитски, починал след малтретиране в московски затвор.

По време на първото си обръщение към европарламента през септември Урсула фон дер Лайен обеща да бъдат представени нови санкции, които да позволят на ЕС да прилага наказания по-бързо на конкретни лица навсякъде по света, подобно на „Закона Магнитски“ от 2012 г. в САЩ. През последните години свои версии на акта приеха Великобритания и Канада.

С оглед на неотдавнашните трудности на блока да санкционира Беларус, Турция и Русия, има „необходимост от попълване на набора ни от инструменти“, смята председателката на Европейската комисия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ