Девет страни от ЕС ще участват в създаването на европейски сили за интервенция

Девет страни от ЕС ще участват в създаването на европейски сили за интервенция

Девет страни от ЕС ще участват в създаването на европейски сили за интервенция

Девет страни членки на Европейския съюз са изявили желание да участват в създаването на съвместни европейски военни сили за интервенция, предаде британският „Гардиън“.

Инициативата е по идея на френският президент Еманюел Маркон, който сподели визията си за стратегическа независимост на европейската отбрана по време на реч в Сорбоната през септември 2017г. Нейната основна цел е създаването на военни сили, които могат бързо да бъдат разполагани във всяка точка на света, за да разрешават кризи, засягащи ЕС.

Очаква се днес в Люксембург военните министри на Франция, Германия, Белгия, Великобритания, Дания, Холандия, Естония, Испания и Португалия да подпишат писмо за намерение, с което да изразят подкрепата си за инициативата.

Първоначалният формат на инициативата включваше и Италия, но новото италианско правителство оттегли подкрепата на страната към проекта. Въпреки това, Рим не изключва възможността да се присъедини към програмата в бъдеще.

Развитието на инициативата обаче разтревожи НАТО, след като представители на Алианса изразиха опасения, че новите сили могат да дублират ролята на организация и да доведат до ново отдалечаване на европейските страни от САЩ.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг днес е на среща в Люксембург, на която ще бъде дискутирана европейската сигурност и отбрана преди срещата на върха на НАТО в Брюксел през юли.

„Европейската отбрана се нуждае от обща стратегическа култура. Вземането на решения на ниво ЕС отнема прекалено дълго време спрямо спешността и неотложността на евентуални критични ситуации в страни, които са обвързани със сигурността на европейските държави“, заяви френският министър на отбраната Флоранс Парли пред в. „Фигаро“.

Инициативата ще бъде извън структурите на ЕС, което означава, че Великобритания ще може да вземе участие в нея след Брекзит.

Представител на френското правителство заяви, че участието на Великобритания в инициативата е от ключово значение, тъй като двете военни сили споделят сходна култура и подход към кризисните ситуации.

„Тази култура не се споделя от всички членки на ЕС“, допълни френският представител.

Очаква се инициативата да помогне за съвместно планиране и координирана реакция при природни бедствия, кризи или евакуация на граждани от горещи точки

От 2007 г. насам ЕС има четири многонационални военни „бойни групи", но до днес те не са участвали във военни действия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ