ЕК отпуска на България 20 млн. евро за битката с коронавируса

ЕК отпуска на България 20 млн. евро за битката с коронавируса

Европейската комисия отпуска на България над 20 млн. евро по т.нар политиката на сближаване. Предвижда се средствата да се насочат към системата на здравеопазването за преодоляване на последиците от епидемията от COVID-19. С тях ще бъдат купени ново оборудване, животоспасяващи лекарства и лични предпазни средства, както и 377 апарата за обдишване, над два милиона маски и 177 000 комплекта за изследване.

В случая ЕК задейства неизползван ресурс от фонда на ЕС за регионално развитие. По тази програма ЕС вече е осигурил 71 млн. евро за спешните здравни грижи у нас като парите са били вложени за обновяване на спешните отделения (над 230) и за купуване на 400 нови линейки.

От 2014 г. досега ЕС е осигурил на България 7,4 милиарда евро по политиката на сближаване. Общо 88,5 млн. евро ще послужат за оборотни средства за по-малките фирми и за самонаети от всички отрасли на икономиката, 327 млн. евро ще бъдат предоставени безвъзмездно на дружествата, 150 млн. евро ще бъдат за дялови инвестиции.

За програми за временна заетост се осигуряват 130 млн. евро. 30 млн. евро са за допълнителни възнаграждения и наемане на 14 000 здравни и други служители, както и за покриване на разходите за обучение, превоз, храна и лични предпазни средства. 23 млн. евро са допълнителна помощ за 30 000 възрастни хора, както и уязвими граждани. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

ФИФА обсъжда преместване на световните първенства по футбол в месеците извън лятото
Биологът, който откри метода за клониране на овцата Доли, почина на 92 г.
След разговор между Борисов и Трифонов: ИТН изтеглят спорния законпрект за затвор при публикуване на лична информация
На днешната дата, 11 октомври. Рождениците днес
Два века и половина: Най-старото действащо заведение в Рим затвори врати
Времето през уикенда: Облачно, но без валежи
Макрон преназначи Себастиан Льокорню за министър-председател на Франция
Финландският парламент тренира заседания в подземна зала в случай на война