ЕК въвежда допълнителни изисквания за износа на covid-ваксини

ЕК въвежда допълнителни изисквания за износа на covid-ваксини

ЕК въвежда допълнителни изисквания за износа на covid-ваксини

Европейската комисия въведе две допълнителни изисквания като нови критерии, които трябва да бъдат разгледани при разрешаване на износа на ваксини срещу COVID-19.

Въвежда се изискване за реципрочност - дали страната, към която се изнасят ваксини, е наложила ограничения на износа на такива препарати или съставки за тяхното производство; и за пропорционалност - дали в държавата, получател на европейски ваксини, делът на имунизираните е по-висок, отколкото в ЕС и дали там епидемията е по-силно или по-слабо разпространена. Тези две изисквания следва да бъдат взимани предвид, когато се оценяват заявките на производителите за износ, информират от ЕК. Държавите-членки и Еврокомисията следва да преценят дали заявеният износ не представлява заплаха за сигурността на доставките на ваксини и техните компоненти в Съюза.

"ЕС се гордее, че е домът на производителите на ваксини, които не само доставят на гражданите на ЕС, но и изнасят по целия свят. Докато нашите държави-членки са изправени пред третата вълна на пандемията и не всяка компания изпълнява договора си, ЕС е единственият основен производител на ОИСР, който продължава да изнася ваксини в голям мащаб за десетки страни. Но отворените пътища трябва да вървят и в двете посоки. Ето защо Европейската комисия ще въведе принципите на реципрочност и пропорционалност в съществуващия механизъм на ЕС за разрешаване. ЕС разполага с отлично портфолио от различни ваксини и ние осигурихме повече от достатъчно дози за цялото население. Но трябва да осигурим навременни и достатъчни доставки на ваксини за гражданите на ЕС. Всеки ден има значение", отбеляза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. 

ЕС остава ангажиран с международната солидарност и следователно ще продължи да изключва от тази схема доставки на ваксини за хуманитарна помощ или предназначени за 92 държави с ниски и средни доходи в списъка на COVAX Advance Market Angažment.

От началото на този механизъм са одобрени 380 заявки за износ до 33 различни дестинации за общо около 43 милиона дози. Не беше удовлетворена само една заявка за износ, отчитат от Еврокомисията. Основните дестинации за износ включват Обединеното кралство (с приблизително 10,9 милиона дози), Канада (6,6 милиона), Япония (5,4 милиона), Мексико (4,4 милиона), Саудитска Арабия (1,5 милиона), Сингапур (1,5 милиона), Чили (1,5 милиона), Хонконг (1,3 милиона), Корея (1,0 милиона) и Австралия (1,0 милиона). 

Сега държавите от ЕС се предвижда да съобразяват при оценката на заявките дали Европа не би пострадала от износа. Предвижда се от допълнителните правила да бъде изключен износът за Албания, Армения, Азербайджан, Беларус, Босна и Херцеговина, Грузия, Израел, Йордания, Исландия, Ливан, Лихтенщайн, Черна гора, Норвегия, Северна Македония, Сърбия и Швейцария. 

Стратегията на ЕС за ваксиниране

На 17 юни 2020 г. Европейската комисия представи европейска стратегия за ускоряване на разработването, производството и внедряването на ефективни и безопасни ваксини срещу COVID-19. В замяна на правото за закупуване на определен брой дози ваксини в даден период от време Комисията финансира част от авансовите разходи, с които се сблъскват производителите на ваксини под формата на предварителни споразумения за покупка (APA). Предоставеното финансиране се счита за първоначална вноска за ваксините, които действително са закупени от държавите-членки. Следователно APA е предварително рискова инвестиция срещу обвързващ ангажимент на компанията да произвежда предварително, дори преди да получи разрешение за пускане на пазара. Това би трябвало да позволява бърза и стабилна доставка веднага щом бъде дадено разрешението.

Досега Комисията е подписала предварителни споразумения за покупка (APA) с шест компании (AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNTech-Pfizer, CureVac и Moderna), осигуряващи достъп до до 2,6 милиарда дози. Преговорите са напреднали с две допълнителни компании. Четирите договора с компаниите, на които ваксините са получили условно разрешение за пускане на пазара, възлизат на над 1,6 милиарда дози. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ