ЕК започва нова наказателна процедура срещу Полша заради съдебните реформи

ЕК започва нова наказателна процедура срещу Полша заради съдебните реформи

ЕК започва нова наказателна процедура срещу Полша заради съдебните реформи

Европейската комисия е започнала нова наказателна процедура срещу Полша заради реформите във Върховния съд, които могат да подкопаят независимостта на съдебната система на най-голямата бивша комунистическа страна, членка на ЕС, предаде Ройтерс.

Ек даде на Полша срок от един месец за отговор, което означава, че процедурата няма да попречи на влизането в сила на новите промени, които предвиждат намаляване на пенсионната възраст за магистратите във Върховния съд от 70 на 65 г. Това на практика означава, че малко повече от една трета от върховните съдии ще бъдат принудени да се пенсионират, ако не получат увеличение на мандата от полския президент Анджей Дуда.

„Комисията е на мнение, че тези мерки подкопават принципа на независимостта на съдебната власт, включително несменяемостта на съдиите“, заявиха от ЕК в изявление.

Комисията разкритикува редица промени в съдебната система на Полша, направени от партията „Право и справедливост", която дойде на власт в страната в края на 2015 г. От ЕК твърдят, че реформите отслабват демократичния контрол и баланс в системата, докато от правителство са на мнението, че системата е трябвало да бъде променена, тъй като нейните основи датират от времето на комунизма.

„Решението има обвързваща сила и ние не смятаме да променяме нищо. За момента нашата позиция е, че сме прави“,  каза полският външен министър Яцек Чапутович, като добави, че Полша ще защити пред Европейския съд позицията, че промените в съдебната система на страната са отговорност на нейното правителство.  

„Очакваме решението. Досега Полша винаги е приемала решенията на съда, включително и тези за сечта в Беловежката гора“, добави Чапутович, визирайки друг конфликт, който влоши отношенията между Варшава и Брюксел.

ЕС започна разследване за върховенството на закона в Полша, което на теория би могло да доведе до тежки санкции, но на практика е неосъществимо, тъй като всякакви подобни мерки ще бъдат подложени на вето от Унгария.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ