Край на националните програми за „златни паспорти“ и визи за Русия и Беларус поиска ЕК
Европейската комисия призова страните членки на ЕС да прекратят националните програми за т.нар. „златен паспорт“ (гражданство за инвеститори), както и да спрат издаването на визи за руснаци и беларуси заради инвазията в Украйна.
„Някои руски или беларуски граждани, които са обект на санкции или значително подкрепят войната в Украйна, може да са придобили гражданство от ЕС или привилегирован достъп до ЕС, включително да пътуват свободно в Шенгенското пространство, съгласно тези схеми“, уточняват днес от ЕК, цитирани от „Ройтерс“.
От началото на руската агресия европейската общност е санкционирала близо 700 политици, бизнесмени и военни, които се считат за близки до Кремъл.
Комисията иска незабавно прекратяване на националните програми за продажба на паспорти. В момента България, Кипър и Малта имат такива схеми, но вече взеха решение да ги прекратят.
У нас прекратяването на възможността за получаване на българско гражданство срещу инвестиции стана факт с единодушно одобрение на депутатите в парламента през февруари. На първо четене 218 гласуваха за премахването на „златните паспорти“, нямаше нито един против или въздържал се. От 2014 г. насам близо хиляда души са се възползвали от схемата в България, включително граждани на Русия.
От Брюксел казват, че правителствата трябва да проверят дали санкционираните лица от Русия притежават златен паспорт или виза. Европейската комисия твърди, че не знае дали санкционирани са сред бенефициентите на програмата.
Държавите трябва да решат дали да анулират документите и незабавно да отнемат разрешението за пребиваване, уточняват от Комисията.
Днес руският външен министър Сергей Лавров обяви, че страната му готви ответни визови мерки, които ще ограничат влизането на граждани от „неприятелски държави“.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Япония за първи път в историята си има обединена Национална разузнавателна служба
Свят |САЩ се сблъскват с най-високия брой случаи на зараза с морбили от началото на 90-те години на миналия век
Свят |За първи път от 4 г.: Социологически центрове в Русия отчетоха рекордно нисък рейтинг от 33 % за партията на Путин
Свят |Най-голямата евросделка от 4 г.: Основателят на Zara купи огромен бизнес център в Париж за 912 милиона долара
Компании |На фокус следващата седмица: Въпрос за 100 долара
Икономика |25 безполезни, но много любопитни факти
Маркетинг |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Времето: Силен вятър от запад носи дъжд и захлаждане
България |Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Автомобили |На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
На днешната дата |Елена Цонева-Папуджиева, управител и основател на PR Care
Без банери |Художници, учени, реки или птици: Гласувайте за дизайна на новите евробанкноти
Икономика |Гърците масово нямат средства за почивка, отсядат при роднини или ходят на къмпинг
Свят |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.