ЕС вероятно ще отложи лишаване на Полша и Унгария от европейски средства

ЕС вероятно ще отложи лишаване на Полша и Унгария от европейски средства

ЕС вероятно ще отложи лишаване на Полша и Унгария от европейски средства

Европейският съюз вероятно няма да бърза със задействането на своя нов мощен механизъм, който му позволява да задържа финансиране за страните, които не спазват върховенството на закона, предаде Блумбърг.

Според запознати източници налагането на тези наказателни мерки било рисковано, имайки предвид правните усложнения, свързани с тях, особено в момент, когато държавите членки изпитват затруднения с високите цени на енергията и перспективите за допълнителни икономически щети от руската инвазия в Украйна. Двете страни, които щяха да бъдат засегнати от механизма - Полша и Унгария, са и сред държавите, приемащи най-много бежанци от Украйна.

В основата на тази предпазливост са правните затруднения. Макар че миналият месец европейските съдии подкрепиха председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в нейните преследване на страните, които нарушават принципите на правовата държава, те подчертаха, че за да се използват тези механизми, трябва да има категорични доказателства, че дадена страна е злоупотребила с разпределени по-рано средства от бюджета на блока.

Правомощията, свързани с върховенството на закона, бяха договорени от правителствата в края на 2020 г., след като мнозинството от страните членки изразиха опасения от продължаващото подкопаване на независимостта на съдиите в страни като Полша. Ако ЕС стартира дългия правен процес чрез активирането на механизма, Полша може да бъде лишена от средства за над 130 млрд. евро в рамките на седемгодишната бюджетна рамка на блока. На Унгария тези нарушения на принципите на правовата държава може да струват повече от 40 млрд. евро.

Според запознатите източници няма голяма вероятност Полша да бъде санкционира чрез този механизъм в краткосрочен план, тъй като няма адекватно доказателство за злоупотреба с европейски средства.

Междувременно Полша дава сигнали, че може да отмени някои елементи от спорната си съдебна реформа, което ще помогне на страната да отключи 36 млрд. от пакета от стимули на ЕС за възстановяване от пандемията.

Унгария беше смятана от мнозина за основаната цел на новите правомощия на ЕС поради комбинацията от обвинения в предполагаема корупция и нарушения на върховенството на закона от страна на правителството на премиера Виктор Орбан. Въпреки че Европейската комисия все още подготвя аргументите си срещу Унгария, малко вероятно е тя да прибегне до използването на новия механизъм преди парламентарните избори в страната на 3 април.

Окончателното решение за това дали и кога да бъде използван механизмът е в ръцете на Фон дер Лайен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ